Mięsień krawiecki. To dzięki niemu zakładasz noga na nogę jak prawdziwy mężczyzna.

Tym wpisem chciałbym rozpocząć cykl lekkich i przyjemnych wpisów anatomicznych idealnych do porannej kawy stąd nazwa #anatomiadokawy.

Krawiecki (musculus sartorius)

krawiecki

Mięsień krawiecki to najdłuższy mięsień w naszym ciele, bez względu na to jakiego wzrostu jesteś to dłuższego mięśnia nie masz - to fakt. Jest to mięsień dwustawowy i oznacza to, że przebiega nad dwoma stawami. Jego praca ma wpływ zarówno na staw biodrowy jak i kolanowy. Początkowy przyczep tego mięśnia możemy wyróżnić na miednicy, dokładnie na kolcu biodrowym przednim górnym (to najbardziej wystająca część kości biodrowej z przodu ciała). Przyczep końcowy to kość piszczeli, a dokładniej nieznacznie poniżej i przyśrodkowo od guzowatości kości piszczelowej. Jeżeli nie wiesz, która z kości podudzia to kość piszczelowa to przypomnij sobie którą częścią kończyny dolnej uderzyłeś ostatnio w jakiś mebel idąc w ciemnym pokoju. To właśnie jest kość piszczelowa. Przyczep końcowy mięśnia krawieckiego nazywany jest również gęsią stopką, ale o niej jutro.

Jeżeli już wiemy gdzie znajduje się ten mięsień to teraz czas na funkcje. Mięsień ten oddziałuje na dwa stawy. W stawie biodrowym wykonuje przede wszystkim zgięcie, rotacje zewnętrzną no i przywiedzenie. W stawie kolanowym wykonuje również zgięcie, a jeżeli kolano już jest zgięte to obraca także goleń do wewnątrz. Wszystkie kombinacje i skomplikowana praca tego mięśnia wykonują piękny i złożony ruch jakim jest założenie nogi na nogę. jednak nie rób tego zbyt często to niezdrowe.

Child rubbed leg after wearing unsuitable shoes.

Mimo długiego i wyniosłego wywodu, mięsień krawiecki jest mięśniem słabym i pełni jedynie rolę pomocniczą.

Mam nadzieję, że pierwszy tekst #anatomiadokawy spodobał się Wam i z chęcią będziecie zaglądali tutaj po kolejną dawkę wiedzy, często z przymrużeniem oka.

 

Patryk Sobotka

.

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!