Witam w kolejnym #anatomiadokawy cyklu miłych i przyjemnych tekstów anatomicznych idealnych do porannej kawy.

Już na samym początku należą się mocne brawa osobom odpowiedzialnym za taką, a nie inną nazwę tego obszaru, sam bym nigdy na to nie wpadł. Wy zapewne także nie.

Gęsia stopka (lat. pes anserinus) to nic innego jak ścięgnisty twór wytworzony przez końcowe ścięgna trzech powierzchownych mięśni krzyżujących się na kości piszczelowej, na jej przyśrodkowej stronie, w okolicach kłykcia przyśrodkowego, choć trochę poniżej. Obszar ten tworzą mięśnie półścięgnisty (lat. m. semitendinosus), smukły (lat. m. gracilis) oraz krawiecki (lat. m. sartorius). Jest to kolejność nieprzypadkowa. Wymieniane od tego położonego najgłębiej do najbardziej powierzchownego.

Jeżeli chwilę się zastanowimy i popatrzymy na mięśnie tworzące gęsią stopkę to zauważymy, że kość piszczelowa ma bezpośrednie połączenie z każdą kością budującą kość miedniczną. Mięsień krawiecki - kość biodrowa, kolec biodrowy przedni górny. Mięsień smukły - kość łonowa, gałąź dolna. Mięsień półścięgnisty - kość kulszowa, guz kulszowy.

Wszystkie mięśnie tworzące gęsią stopkę są mięśniami dwustawowymi, mają wpływ na ruchomość kolana i stawu biodrowego, każdy z nich wykonuje inny ruch w stawie biodrowym, choć wszystkie trochę przywodzą. W kolanie natomiast pomagają w zgięciu i rotacji wewnętrznej jeżeli kolano już jest w zgięciu.

O gęsiej stopce warto wiedzieć, gdyż obszar ten dostał nawet swoje schorzenie o wdzięcznej nazwie "gęsia stopka", "bądź zapalenie kaletki maziowej gęsiej stopki". Jest to nic innego jak problem przeciążeniowy struktur ją tworzących.

 

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!