Guz kulszowy. To właśnie na nim teraz siedzisz.

Guz kulszowy (tuber ischiadictum) to prawdopodobnie najczęściej i najdłużej obciążana część układu kostnego. To właśnie na nim i dzięki niemu potrafimy przyjąć pozycję siedzącą i trwać w niej kilka bądź kilkanaście godzin, czego raczej nie radzę powtarzać zbyt często.

Jest to tylna, chropowata wyniosłość ,część kości kulszowej, jednej z trzech kości budującej kość miedniczną (oprócz kulszowej mamy jeszcze biodrową i łonową). Sam guz kulszowy jest prosty do zlokalizowania palpacyjnego gdyż jest łatwo wyczuwalny pod skórą. Jeżeli chcesz sprawdzić jaki ma kształt to wystarczy, że podłożysz rękę pod pośladek i usiądziesz na niej. Powinieneś/aś z łatwością wyczuć guz kulszowy, pomimo sporej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej otaczającej kość kulszową. Jeżeli ciężar Twojego ciała nie sprawił,
że poczujesz strukturę guza kulszowego to prawdopodobnie Twoje BMI przekracza 35. Zastanów się nad tym.

Guz kulszowy posiada chropowatą strukturę, a to oznacza, że jest idealnym miejsce do przyczepu mięśni i więzadeł (choć akurat więzadło jest tu jedno). Wszystkie mięśnie przyczepiające się do guza są to mięśnie zawiadujące stawem biodrowym. Są to trzy mięśnie grupy kulszowo-goleniowej: dwugłowy uda, półścięgnisty i półbłoniasty. Dwa rotatory zewnętrzne stawu biodrowego: bliźniaczy dolny i czworoboczny uda, a także jeden z przywodzicieli, przywodziciel wielki. Więzadłem przyczepiającym się do guza kulszowego jest więzadło krzyżowo-guzowe. Już po samej nazwie więzadła możemy domyśleć się jaką rolę pełni i które części układu kostnego stabilizuje.

Guz kulszowy jest także jedną z kostnych stacji taśmy, taśmy powierzchownej tylnej, mięśniowo-powięziowej struktury łączącej niemal cały tył ciała. Oznacza to, że za pośrednictwem guza kulszowego, a następnie więzadła-krzyżowo guzowego możliwe jest przeniesienie napięcia z mięśni tylnej grupy uda, bądź nawet łydki czy stopy na prostownik grzbietu, a nawet wyżej. Oczywiście to tak w dużym skrócie i uogólnione jak tylko się da.

Mam nadzieję, że informacje zawarte tutaj są pomocne i przydadzą się Wam. Jest szansa, że w tym tygodniu wszystkie wpisy będą dotyczyły miednicy, w końcu to taka piękna struktura.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!