Mocna miska to postawa - nie tylko przy oglądaniu filmów.

Może pomyśleliście już o popcornie. Ale nawet jeśli nie przepadacie za tym przysmakiem, zawsze macie przy sobie inną miskę, której prawidłowy stan jest bardzo istotny podczas oglądania długich filmów - zwłaszcza przerywanych blokami reklamowymi.

Mowa o mięśniach dna miednicy składających się na dźwigacz odbytu oraz przeponę moczowo-płciową. Stanowiący dno miski: mięsień guziczny, biodorowo-guziczny i łonowo-guziczny są rozpięte niczym hamak między kością guziczną, a kością krzyżową, a także powięzią zasłonową i kością łonową. Natomiast mięsnie poprzeczny głęboki krocza zaczepia się o gałęzie kości kulszowych. Całość uzupełniają mięśnie zwieracz cewki moczowej zewnętrzny i słaby (praktycznie szczątkowy) poprzeczny powierzchowny krocza.

Pomimo, że jest ich niewiele jak na tak duży (średnio 11cm u kobiet, 9,5-10 u mężczyzn) otwór dolny miednicy, dość dobrze pełnią swoją rolę aż do czasu porodu. Powrót do ich właściwej elastyczności może być wspomagany przez odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz zabiegi fizykalne i manualne.

Jako ciekawostkę dodam, że mięśnie te są nieprzypadkowo nazywane drugą przeponą. Ich nadmierne napięcie powoduje zwiększenie napięcia w jamie brzusznej, co oczywiście odbija się na prawidłowym oddychaniu! Pamiętaj o tym, wyciskając z siebie siódme poty opracowując znane mięśnie wdechowe i wydechowe.

 Warto więc zwrócić uwagę na te głęboko ukryte mięśnie, ponieważ zaburzenie ich pracy stanowi również inny, poważny problem jakim jest nietrzymanie moczu. Występuje on średnio u co ósmej młodej kobiety oraz co drugiej w okresie przekwitania.

 Śmiało możecie się także przyznać (najlepiej przed sobą), że kompletnie nie kojarzycie tych mięśni i nie mieliście o nich pojęcia gdyż nie są to mięśnie powierzchowne. Większość praktyków, szczególnie tych młodych z niewielkim stażem zaniedbuje naukę struktur głębszych. Tłumacząc się tym, że nie mogą się do nich dostać i nie mają one wpływu na ich pracę. Nic bardziej mylnego. Praca z mięśniami położonymi głębiej jest często dużo ważniejsza niż ta z powierzchownymi.

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!