Mięśnie podpotyliczne – ważne ogniwo mowy ciała

Lokalizacja tych małych, niepozornych mięśni już z nazwy jest w miarę jasna.  Mięśnie skośne głowy górne, proste głowy tylne mniejsze  i proste głowy tylne większe przyczepiają się – końcowo - do kości potylicznej jako najgłębsza warstwa mięśni górnej części kręgosłupa szyjnego, trochę głębiej niż przyczepy mięśni półkolcowych i omawianego wczoraj czworobocznego. Skośny głowy górny i prosty głowy boczny swoje przyczepy początkowe mają na wyrostku poprzecznym kręgu szczytowego (C1), prosty głowy tylny mniejszy zaczynają się nieco bliżej osi środkowej łuku kręgu, natomiast prosty głowy tylny większy sięga znacznie dalej, aż do wyrostka kolczystego obrotnika (C2). W tym samym miejscu swój przyczep początkowy posiada również jedyny mięsień z tej grupy którego nazwa jest myląca – skośny głowy dolny, zaczepiający się końcowo na wyrostku poprzecznym C1.

Niby tylko kilka drobnych mięśni, a sporo informacji do zapamiętania. Moim zdaniem jednak, ważniejszą rzeczą jest zapamiętanie jaka jest funkcja tych drobnych struktur i jakie ma to dla nas, masażystów, znacznie w codziennej praktyce zawodowej. Mięśnie te jako grupa zajmują się głównie ruchem retrakcji głowy, czyli jej cofnięcia – na przykład w momencie gdy coś nas niemile zaskoczy. Pomagają nam one również wykonywać ruch potakiwania. Dość ważną ciekawostką jest fakt, że są rozwojowo związane z… ruchem oczu! Jest praktycznie niemożliwe, by przy zerkaniu na boki nie napinać tych mięśni. Utrzymanie ich w dobrej formie przyczynia się do lepszego samopoczucia, większej pewności siebie i znacznie redukuje ból górnego odcinka kręgosłupa szyjnego, tak często spotykanego w XXI wieku.

Nie zapominajcie o nich opracowując pieczołowicie mięsień czworoboczny! A dodatkowo uczcie swoich pacjentów napinania tych mięśni wykonując retrakcję. W sumie wydaje się to proste, ale dużo osób nie potrafi wykonać tego prostego ćwiczenia. Być może zmarnujecie na to sporo czasu, ale osoby które mają siedzący tryb pracy, a Wy ich tego nauczycie kiedyś Wam za to podziękują.

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!