Strzałka - najcieńsza z najdłuższych

Strzałka (fibula) to najbardziej wysmukła ze wszystkich kości długich. Łatwa do zlokalizowania po bocznej stronie podudzia. Wraz z kością piszczelową, z którą łączy się zarówno u góry, u dołu, jak i na całym swoim przebiegu tworzą goleń, bądź podudzie. Jak kto woli.

W budowie strzałki możemy wyróżnić dwie nasady, bliższą i dalszą. Bliższa nazywana jest głową strzałki. Położona bocznie, nieco poniżej szpary stawu klanowego. U osób szczupłych często widoczna przez skórę. Na przyśrodkowej części głowy strzałki znajduje się powierzchnia stawowa dla połączenia z kłykciem bocznym kości piszczelowej. Strzałka nie łączy się z kością udową i nie bierze udziału w budowie stawu kolanowego, choć brak ruchów w stawie piszczelowo-strzałkowym górnym może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie kolana. Jeżeli już mówimy o tym stawie to ruchy w nim są niewielkie, jest to ślizg wyczuwalny w kierunkach brzuszo-przyśrodkowym i grzbietowo-bocznym. Odpowiednio chwytając strzałkę można wykonać ten ruch. Nasada dalsza to kostka boczna, położona nieco niżej niż kostka przyśrodkowa. W tej części strzałka łączy się zarówno z kością piszczelową jak i skokową tworząc staw skokowy górny, gdzie możliwe są ruchy zgięcia i wyprostu nazywane często zgięciem grzbietowym i zgięciem podeszwowym. Ciekawym porównaniem jakie znalazłem, jest porównanie końca dalszego kości strzałkowej do głowy żmii, podobno ją przypomina.

 

głowa strzałki

W większości przypadków trzon strzałki oprócz tego, że jest dość długi to w przekroju poprzecznym przypomina trójkąt, podobnie jak w przypadku kości piszczelowej. W jego budowie wyróżnić możemy trzy brzegi: przedni, tylny i międzykostny. Ten ostatni sugeruje o swoim położeniu w kierunku kości sąsiedniej, więc z kolejnymi dwoma nie powinno być problemu, w końcu to trójkąt. Trzy brzegi tworzą granice trzech powierzchni: przyśrodkowej, bocznej i tylnej. Powierzchnia tylna jest powierzchnią największą.

Ta niewielka kość jest niezwykle ważna, to właśnie do niej przyczepiają się liczne struktury miękkie
,
które poruszają stawem biodrowym, kolanowym, skokowym czy palcami. A także stabilizują kolano i stopę. Chyba nie trzeba nikomu mówić jak ważna jest praca z kością strzałkową, ze stawami jakie tworzy i strukturami jakie przyczepiają się na jej przebiegu.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!