Główny, bierny stabilizator kolana. Więzadła krzyżowe.

Więzadła krzyżowe odgrywają kluczową rolę przy stabilizacji stawu kolanowego. Pomimo, że więzadło krzyżowe przednie (ligamentum cruciatum anterius) i więzadło krzyżowe tylne (ligamentum cruciatum posterius) nie są jedynymi strukturami stabilizującymi staw kolanowy, to uszkodzenie ich może ograniczyć, bądź nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Więzadła w naszym organizmie stabilizują stawy i zlokalizować je możemy od zewnętrznej strony torebki stawowej. Inaczej jednak jest w przypadku więzadeł krzyżowych, ponieważ znajdują się one właśnie wewnątrz stawu co sprawia, że dojście do nich jest niezwykle trudne i możliwe jedynie operacyjnie. Niemożliwa jest także palpacja tych struktur nad czym bardzo ubolewamy. Więzadła krzyżowe możemy zlokalizować pośrodku stawu kolanowego. Możemy powiedzieć, że tworzą przegrodę i dzielą staw kolanowy na część prawą i lewą, choć przegroda ta nie jest do końca kompletna. Oba więzadła tworzą coś na kształt litery "X", bądź na kształt krzyża (jeżeli ktoś ma bujną wyobraźnię). Włókna więzadeł krzyżowych połączone są w ten sposób, że niemal w każdej pozycji są napięte. Jednak największe napięcie jest w pozycji zgięcia, śmiało można powiedzieć, że więzadła krzyżowe są głównym stabilizatorem biernym kolana. Uniemożliwiają one nadmierne wysunięcie kości piszczelowej w przód względem kości udowej (krzyżowe przednie) oraz w tył (więzadło krzyżowe tylne).

Więzadło krzyżowe przednie jest dłuższe od swojego mniejszego choć mocniejszego brata. Rozciąga się od powierzchni wewnętrznej, tylnej krawędzi kłykcia bocznego kości udowej, biegnie skośnie do przodu, do dołu i przyśrodkowo przyczepiając się do kłykcia kości piszczelowej. Podczas swojego przebiegu znacznie się zwęża i spłaszcza.

Więzadło krzyżowe tylne jest krótsze i mocniejsze. Rozciąga się od powierzchni wewnętrznej, przedniej krawędzi kłykcia przyśrodkowego i biegnie skośnie do tyłu, do dołu i bocznie przyczepiając się do kłykcia kości piszczelowej. Dokładnie do pola międzykłykciowego tylnego.

Jeżeli chcesz dobrze zapamiętać przebieg tych więzadeł to mogę pokazać Ci jak to zrobić. Opiszę Ci to na przykładzie prawego stawu kolanowego. Na prawym stawie kolanowym połóż prawą rękę. Następnie nawiń od góry palec trzeci na drugi, tak żeby trzeci przechodził od góry. Mocno skrzyżuj oba palce. Tak właśnie przebiegają więzadła krzyżowe.

Więzadła krzyżowe są bardzo dobrze znane ludziom jako jedne z nielicznych więzadeł. Prawdopodobnie ze względu na częstą urazowość tych struktur. Jeżeli ktoś interesuje się piłą nożną, bądź narciarstwem na pewno wie co nieco na temat więzadeł krzyżowych. Jeśli uprawia któryś z tych sporów i nie przygotowuje się odpowiednio do sezonu lub wyjazdu będzie mu także znany dobrze cały proces rehabilitacji, być może z rekonstrukcją włącznie.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!