Dzięki niemu możesz podrapać się po głowie. Mięsień podgrzebieniowy.

Mięsień podgrzebieniowy (infraspinatus) to spłaszczony mięsień, kształtu trójkątnego łączący łopatkę z nasadą bliższą kości ramiennej.

Mięsień można zlokalizować na grzbietowej powierzchni łopatki. Jego przyczep początkowy i większość masy mięśniowej wypełnia dużą powierzchnie dołu podgrzebieniowego. Oprócz dołu podgrzebieniowego przyczepia się również do przegrody włóknistej oddzielającej go od mięśnia obłego mniejszego (teres minor).  Włókna mięśnia podgrzebieniowego biegną bocznie, trochę do góry i przyczepiają się do guzka większego kości ramiennej, który można zlokalizować na nasadzie bliższej kości ramiennej, a dokładnie na jej przednio-bocznej części. Jak już jesteśmy na guzku większym to tu warto wspomnieć, że jest to również przyczep innych dwóch mięśni łączących łopatkę i kość ramienną. Jest to mięsień nadgrzebieniowy (supraspinatus) i wcześniej wspomniany obły mniejszy.

Funkcją tego mięśnia jest przede wszystkim rotacja zewnętrzna kości ramiennej, a co za tym idzie rotuje on całą kończynę górną. Jest to ten ruch kiedy chcesz dotknąć choćby tyłu głowy. Dodatkowo mięsień podgrzebieniowy bierze udział w odwiedzeniu kończyny górnej, a także wyproście. Warto tu wspomnieć, że płaskie ścięgno tego mięśnia łączy się z torebką stawową i napina ją podczas ruchów obrotowych, chroniąc ją  przed wpukleniem się w obręb stawu ramiennego. Tą informację można wykorzystać w praktyce terapeutycznej. Jeżeli staw łopatka-kość ramienna jest nie do końca ruchomy tak jak trzeba i ruch ten ograniczony jest właśnie poprzez zwiększone napięcie torebki stawowej, być może warto popracować wtedy z mięśniem podgrzebieniowym.

Pisząc o podgrzebieniowym nie można nie wspomnieć o "pierścieniu rotatorów". Jest to grupa czterech mięśni, które oprócz tego, że są odpowiedzialne za rotację kończyny górnej zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną to pełnią funkcję stabilizacyjną i dociskają głowę kości ramiennej do panewki na łopatce.  Są to podgrzebieniowy, nadgrzebieniowy, obły mniejszy i podłopatkowy (subscapularis). Ten ostatni jako jedyny przyczepia się do guzka mniejszego kości ramiennej i odpowiedzialny jest za rotację wewnętrzną.

Ciekawym zjawiskiem jest koleracja mięśnia podgrzebieniowego i obłego mniejszego. Mają wspólny przyczep końcowy i początkowy prawie też. Niemal się zrastają i wykonują te same ruchy, a dodatkowo okazuje się, że bywają przypadki, że są zrośnięte ze sobą.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!