Jeszcze ich nie zjadłeś na nauce anatomii - uzębienie

Zanim pomyślisz sobie „teraz to go poniosła fantazja, po co masażyście anatomia zębów?!” - zastanów się, ile razy dziennie ich używasz. I dla porównania, ilu pacjentów dziennie przyjmujesz… Tak, anatomia przydaje się nie tylko w godzinach pracy. A im więcej wiesz, tym więcej zostanie Ci ich na ostatnią dekadę życia.

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się już u noworodków. Jest ich pięć na każdą ćwiartkę. Z biegiem czasu wypierają je kolejne, stałe zęby, których jest już więcej. Mniej więcej jako dwunasto, czternastolatek mamy swój stały komplet zębów. Przynajmniej tych najważniejszych, ponieważ już nawet po dwóch latach może zacząć się proces nabywania ósmego zęba, którego ktoś z niewiadomych powodów ochrzcił mianem „zęba mądrości”. Nie mnie oceniać, jak mądry potrafi być szesnastolatek, w każdym razie wspomniane ogniwo uzębienia pojawia z dość dużym rozrzutem czasowym, nawet w wieku lat trzydziestu.

Poszczególne zęby zbudowane są z dwóch głównych elementów – korony i korzenia, przedzielonych szyjką. Korona jest częścią, którą codziennie powinieneś skrupulatnie szczotkować. Szyjka i korzeń bądź korzenie zęba są oczywiście schowane pod dziąsłami. Ilość korzeni również nie jest stała – zęby sieczne mają po jednym korzeniu, przedtrzonowe jeden lub dwa, trzonowe trzy. W przypadku felernej ósemki najczęściej zrastają się one w jeden słup.

Jak ważne jest utrzymanie stanu uzębienia w jak najlepszym stanie? Nie mam tu na myśli świeżego oddechu czy próchnicy. Liczne badania ortodontyczne dowodzą, że stan zębów i prawidłowy bądź patologiczny zgryz mają ogromną korelację z… wadami postawy! W skrócie rzecz ujmując, nieprawidłowe zwarcie będzie rzutowało na przenoszenie dużych sił na aparat ruchu. Jak duża jest to siła? Dane różnią się od siebie nieznacznie, ale przyjmijmy średnią ~55kg. Taką siłę możemy uzyskać dzięki budowie naszych czaszek, o czym mogliście poczytać w poniedziałek. Zainteresowanych tematem zapewniam, że pojawia się coraz więcej badań, doniesień i artykułów na temat tej korelacji. Może warto podejmować współpracę ze stomatologami? Mam nadzieję, że rozbudziłem Waszą ciekawość. Życzę tytułowego zjedzenia zębów na anatomii człowieka, nie tylko tej dotyczącej aparatu ruchu.

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!