8 mitów i faktów o pracy masażysty.

Część maturzystów od dawna wie, z jakim zawodem chce związać swoją przyszłość. Ale jak co roku, wiele osób jeszcze nie zadecydowało jaką dalszą naukę podejmą. Chcąc ułatwić życie przyszłym absolwentom kierunku technik masażysta i fizjoterapia zebraliśmy dla Was garść mitów i faktów, które krążą wokół tego zawodu.

1. Wykonywanie masażu wymaga mnóstwa siły

Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany masaż nie wymaga użycia znacznej siły. Od samego początku nauki warto zadbać o właściwą postawę i ergonomię pracy, w tym odpowiednią regulację stołu którego używamy. Kursy masażu, w których zapewne weźmiesz udział udowodnią Ci, że niektóre rodzaje masażu wymagają nieco więcej siły, inne – jak nasz ulubiony Masaż Tkanek Głębokich – praktycznie wcale.

2. To typowo kobiecy zawód

Tu spotkałem się również ze stwierdzeniem, że typowo męski, głównie z powodu obalonego już w punkcie wyżej mitu siły. Prawda jest taka, że większość osób wykonujących masaż, to właśnie panie! Nie znaczy to jednak, że panowie nie mają czego tu szukać.

3. Do pani na relaks, do pana na leczenie kręgosłupa

Kolejny mit. Tutaj panuje pełne równouprawnienie, choć taka preferencja tkwi w głowach niektórych pacjentów. Panie ze względu na wrodzoną empatię i delikatność częściej zajmują się relaksacją. Jednak i w tej dziedzinie wielu wspaniałych fachowców to właśnie panowie. Z kolei drobne, niepozorne panie często potrafią „wymaglować” okolice kręgosłupa z mocą, o którą się ich nie podejrzewa.

4. Masażysta zarabia mnóstwo pieniędzy

To sprawa dyskusyjna. Jak w każdym zawodzie, zarobki różnią się diametralnie między pracą na etacie a własną działalnością. Masażysta kojarzy się z osobą zarabiającą dużo, ponieważ ceny masażu są dość wysokie w stosunku do ilości czasu jaki się na niego poświęca. Wystarczy jednak pomyśleć, ile zdarza nam się zostawić banknotów u mechanika bądź majstra od piecyka gazowego, żeby zejść na ziemię. Jeśli wyobrażasz sobie, że będziesz wozić wypłatę do domu taczką – cóż, życzę Ci tego z całego serca, ale możesz się rozczarować.

5. Fizjoterapia i masaż to praktycznie to samo

Właściwie, to zupełnie coś innego. Często cel jest ten sam, ale środek inny. Jednak przeprowadzając sondę uliczną wśród mieszkańców stolicy dowiedzieliśmy się, że wedle nich robią to samo. Pojawiały się wręcz głosy, że masażysta  szybciej doprowadzi ich do sprawności. Czy to źle, czy dobrze? Cokolwiek o tym myśleć, masaż jest znacznie bardziej rozpoznawalny wśród konsumentów niż jakakolwiek inna metoda pracy z ciałem.

6. Same jędrne ciała

No cóż, amatorów osiemnastoletnich ciał znów muszę rozczarować. Z zabiegów masażu korzystają głównie osoby starsze, ponieważ to oni najbardziej cierpią na wszelkie schorzenia narządu ruchu. Nawet praca w SPA nie sprawi, że będziecie obsługiwać tylko top modelki.  Takie życie.

7. Kilka godzin pracy i do domu

Masaż to praca do cierpliwych i pracowitych. Jeśli zależy Ci na pracy od 8 rano do 16 po południu, to zapomnij o tym zawodzie. Znaczna część osób będzie mogła skorzystać z Twoich usług  w godzinach wieczornych, kiedy sami wrócą z pracy i uporają się ze swoimi własnymi zadaniami.

8. Bez pieniędzy trudno zacząć swój biznes

Na szczęście to nie prawda. Rzeczą najbardziej oczywistą którą trzeba mieć, to solidny i lekki stół do masażu, dużo cierpliwości i chęci. W porównaniu z otwieraniem większości innych działalności to naprawdę minimalny koszt, co zachęca młodych adeptów tej sztuki do samodzielności.

Mam nadzieję, że rozwiałem nieco wasze wątpliwości, bądź wątpliwe marzenia i podejdziecie do Waszej przyszłości w tym zawodzie z rozsądkiem.

Pozdrawiam, Maciej Duczyński

23

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!