Przez żołądek do... głowy?

Możliwe, że właśnie siedzisz wygodnie z kubkiem kawy. Nie ważne czy w domowym zaciszu, na wykładzie czy w gabinecie. Czytasz tytuł i przypominasz sobie o tym, co jeszcze nie tak dawno trafiło do Twojego żołądka. Połączenie pomiędzy głową, a żołądkiem wydaje się teraz jasne, prawda?

Z anatomicznego punktu widzenia nie jest to jednak ani proste, ani oczywiste. Dzisiejszą „anatomię do kawy” chciałbym poświęcić nie tyle samemu organowi, który na pewno znacie ze szkolnych zajęć, ile połączeniom z innymi strukturami, które mają wyraźny wpływ na jego pracę.

Żołądek jest łącznotkankowym i mięśniowym  workiem będącym przystankiem pomiędzy przełykiem a dwunastnicą. Unerwia go nerw błędny i splot trzewny, natomiast krew dostarcza tętnica żołądkowa prawa i lewa, żołądkowo-sieciowa prawa i lewa oraz śledzionowa. Zawieszony jest w jamie brzusznej na wysokości od Th11 do L3/L4. Sąsiaduje z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, śledzioną, przeponą, poprzecznicą, trzustką, nerką, nadnerczem oraz otrzewną i przednią ścianą jamy brzusznej. Do niektórych przymocowany jest za pomocą więzadeł. Jak same nazwy wskazują – więzadło wątrobowo-żołądkowe, żołądkowo-przeponowe, żołądkowo-śledzionowe oraz żołądkowo-okrężnicze.

Najbardziej oczywistym połączeniem jest związek żołądka z przeponą, na której bardzo sprawnie pracujemy. Przekłada się to oczywiście na pracę, nie tylko żołądka, ponieważ praca przepony wpływa na ciśnienie w całej jamie brzusznej. Zaburzenia pracy przepony wpływają negatywnie zarówno na naturalny ruch żołądka w kierunku kaudalnym i kranialnym, ale też subtelny ruch w kierunku środkowej linii ciała i dobocznie sprawiając, że fizjologia tego narządu ulega zmianie. Oczywiście na gorsze.

A co z tytułowym połączeniem z głową? Analizując teorię pana Rouviere'a dowiadujemy się, że za pomocą tkanki miękkiej, między innymi wspomnianych więzadeł, żołądek łączy się z między innymi z kością gnykową, o której pisaliśmy, oraz z... sercem poprzez więzadła mostkowo-osierdziowe. Oryginalne powiedzenie „przez żołądek do serca” w tym kontekście nabiera literalnego znaczenia. Cały łańcuch połączeń zawiera też w sobie tchawicę, tarczycę, mostek i przełyk. Oczywiście samo wymienienie tych struktur to znaczne uproszczenie, dlatego zachęcam miłośników anatomii do przestudiowania tego tematu głębiej. Chciałem dzisiejszym wpisem uświadomić Was, że taśmy anatomiczne i tensegracja, o których tak często piszemy nie odnoszą się tylko do struktur narządu ruchu. Bazują one na powięzi, o której wiemy nadal niewiele... ale pewnym jest fakt, że oplata ona każdą, nawet drobną strukturę naszego ciała.

"Taśmy anatomiczne i tensegracja nie odnoszą się jedynie do struktur narządu ruchu."

Mam nadzieję, że ta informacja sprawi, że chętniej otworzycie swoje atlasy na rozdziałach traktujących o układach innych niż tylko mięśniowo szkieletowy. Pozdrawiam serdecznie (prosto z serca i żołądka).

Maciej Duczyński

23

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!