Przez żołądek do... głowy?

Możliwe, że właśnie siedzisz wygodnie z kubkiem kawy. Nie ważne czy w domowym zaciszu, na wykładzie czy w gabinecie. Czytasz tytuł i przypominasz sobie o tym, co jeszcze nie tak dawno trafiło do Twojego żołądka. Połączenie pomiędzy głową, a żołądkiem wydaje się teraz jasne, prawda?

Z anatomicznego punktu widzenia nie jest to jednak ani proste, ani oczywiste. Dzisiejszą „anatomię do kawy” chciałbym poświęcić nie tyle samemu organowi, który na pewno znacie ze szkolnych zajęć, czy głębiej chodząc na kursy dla fizjoterapeutów ile połączeniom z innymi strukturami, które mają wyraźny wpływ na jego pracę.

Żołądek jest łącznotkankowym i mięśniowym  workiem będącym przystankiem pomiędzy przełykiem a dwunastnicą. Unerwia go nerw błędny i splot trzewny, natomiast krew dostarcza tętnica żołądkowa prawa i lewa, żołądkowo-sieciowa prawa i lewa oraz śledzionowa. Zawieszony jest w jamie brzusznej na wysokości od Th11 do L3/L4. Sąsiaduje z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, śledzioną, przeponą, poprzecznicą, trzustką, nerką, nadnerczem oraz otrzewną i przednią ścianą jamy brzusznej. Do niektórych przymocowany jest za pomocą więzadeł. Jak same nazwy wskazują – więzadło wątrobowo-żołądkowe, żołądkowo-przeponowe, żołądkowo-śledzionowe oraz żołądkowo-okrężnicze.

Najbardziej oczywistym połączeniem jest związek żołądka z przeponą, na której bardzo sprawnie pracujemy. Przekłada się to oczywiście na pracę, nie tylko żołądka, ponieważ praca przepony wpływa na ciśnienie w całej jamie brzusznej. Zaburzenia pracy przepony wpływają negatywnie zarówno na naturalny ruch żołądka w kierunku kaudalnym i kranialnym, ale też subtelny ruch w kierunku środkowej linii ciała i dobocznie sprawiając, że fizjologia tego narządu ulega zmianie. Oczywiście na gorsze.

A co z tytułowym połączeniem z głową? Analizując teorię pana Rouviere'a dowiadujemy się, że za pomocą tkanki miękkiej, między innymi wspomnianych więzadeł, żołądek łączy się z między innymi z kością gnykową, o której pisaliśmy, oraz z... sercem poprzez więzadła mostkowo-osierdziowe. Oryginalne powiedzenie „przez żołądek do serca” w tym kontekście nabiera literalnego znaczenia. Cały łańcuch połączeń zawiera też w sobie tchawicę, tarczycę, mostek i przełyk. Oczywiście samo wymienienie tych struktur to znaczne uproszczenie, dlatego zachęcam miłośników anatomii do przestudiowania tego tematu głębiej. Chciałem dzisiejszym wpisem uświadomić Was, że taśmy anatomiczne i tensegracja, o których tak często piszemy nie odnoszą się tylko do struktur narządu ruchu. Bazują one na powięzi, o której wiemy nadal niewiele... ale pewnym jest fakt, że oplata ona każdą, nawet drobną strukturę naszego ciała.

"Taśmy anatomiczne i tensegracja nie odnoszą się jedynie do struktur narządu ruchu."

Mam nadzieję, że ta informacja sprawi, że chętniej otworzycie swoje atlasy na rozdziałach traktujących o układach innych niż tylko mięśniowo szkieletowy. Pozdrawiam serdecznie (prosto z serca i żołądka).

Maciej Duczyński

23

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!