Mięsień podkolanowy - inicjator ruchu zgięcia.

Choć sama nazwa wskazuje gdzie można go szukać to sprawa nie jest aż tak prosta. Położony głęboko pod mięśniem brzuchatym łydki, podeszwowym, nerwem piszczelowym, naczyniami podkolanowymi i częściowo więzadłem pobocznym strzałkowym mięsień podkolanowy  (m. popliteus) buduje tylną ścianę kolana.

Zrzut ekranu 2016-04-26 o 07.36.29
Mięsień podkolanowy widoczny od strony tylko-bocznej. Essentail Anatomy 5

Krótki, bo zaledwie kilkucentymetrowy mięsień, o kształcie spłaszczonego trójkąta. Rozciągnięty pomiędzy nadkłykciem bocznym kości udowej a tylną powierzchnią kości piszczelowej, powyżej kresy mięśnia płaszczkowatego. Sam mięsień leży bezpośrednio na tylnej ścianie torebki stawowej stawu kolanowego. Dodatkowo jego ścięgnisty przyczep w okolicy łąkotki bocznej kolana ma dość duże korelacje z łąkotką boczną. Powoduje, że mięsień ten pomimo niewielkich rozmiarów odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu kolana, a co za tym idzie może także wiele napsuć.

Funkcją tego mięśnia jest inicjowanie ruchu zgięcia w stawie kolanowym. To jego napięcie powoduje zwolnienie blokady kolana, która ma miejsce przy całkowitym wyproście. Mięsień ten zgina goleń co jest oczywiste analizując jego przyczepy, a także rotuje ją wewnętrznie gdy ta jest już zgięta. Z racji swojego położenia i sklejenia z torebką stawową napina on jej tylną ścianę i chroni przed wpukleniem się do stawu.

Mięsień podkolanowy problematyczny jest najczęściej u biegaczy, szczególnie u tych biegających pod górę, bądź na nierównym podłożu. Dodatkowo jego położenie, bardziej po bocznej stronie niż przyśrodkowej i ból w tym obszarze mylnie diagnozowane jest jako problem z pasmem biodrowo-piszczelowym czyli chyba najczęściej kontuzjowaną strukturą u zwolenników tej aktywności fizycznej. Jednak, żeby nabawić się problemów związanych z mięśniem podkolanowym nie jest konieczne bieganie. Wystarczy nie robić nic. U osób kochających kanapowy tryb życia dochodzi do pewnego dysbalansu. Nieeksploatowanie mięśni prostujących staw kolanowy, w tym mięśnia czworogłowego uda, na czele z głową przyśrodkową, powoduje duże obciążenie mięśni tylnej ściany w tym naszego dzisiejszego bohatera.

Unaczynienie: tętnica podkolanowa

Unerwienie: nerw piszczelowy

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!