Nerw piszczelowy - ciąg dalszy ischiadicus'a

Niedawno miałem przyjemność pisać dla Was o nerwie kulszowym, najbliższe wpisy (przynajmniej z mojej strony) będą kontynuacją tego wpisu i pochylimy się nad takimi strukturami jak nerw piszczelowy, czy strzałkowy wspólny i innymi „unerwiaczami” kończyny dolnej.

Zrzut ekranu 2016-05-02 o 10.04.51
Unerwienie tylnej strony podudzia. Essential Anatomy 5.

Nerw piszczelowy (nervus tibialis) to ta większa odnoga nerwu kulszowego. Najczęściej rozpoczyna się w dole podkolanowym i biegnie w jego centralnej części. Tam wspólnie z tętnicą i żyłą podkolanową tworzy powrózek naczyniowo-nerwowy. To między innymi za ich sprawą nie wskazane jest kompresowanie dołu podkolanowego, dlatego w większości technik (choćby masażu), zaleca się omijanie tego miejsca. Przebiega tuż pod dołem podkolanowym, bezpośrednio pod łukiem ścięgnistym mięśnia płaszczkowatego, a następnie niemal pionowo i wzdłuż włókien mięśniowych tylnej strony podudzia pomiędzy warstwą głęboką zginaczy stopy (m.in. mięśniem piszczelowym tylnym i zginaczem długim palucha) a mięśniem płaszczkowatym, zaliczanym do warstwy powierzchownej. Pomiędzy wspomnianymi warstwami mięśniowymi przebiega wspólnie z żyłami i tętnicami piszczelowymi tylnymi, tworząc bogatą sieć przewodów.

Zrzut ekranu 2016-05-02 o 10.05.07
Przebieg nerwu piszczelowego. Essentaial Anatomy 5.

Dystalnie, w kanale kostki przyśrodkowej, leży pomiędzy powierzchowną a głęboką warstwą troczka zginaczy. Tak jak wyżej położony nerw kulszowy, tak i nerw piszczelowy oddaje dwie gałęzie: nerw podeszwowy przyśrodkowy i boczny.

Nerw piszczelowy zaopatruje ruchowo mięśnie podeszwy stopy, jak i zginacze położone na tylnej stronie podudzia. Czuciowo natomiast doprowadza on bodźce do tylnej i dolnej części podudzia i tylnej części stopy.

Uszkodzenie nerwu piszczelowego związane jest z utratą bądź upośledzeniem funkcji następujących mięśni:

Uszkodzenia nerwu piszczelowego należą do rzadkich sytuacji związanych z uszkodzeniem  nerwów obwodowych, dochodzących najczęściej podczas urazu. Jednak nerw piszczelowy, jak i same podudzie, to struktura, z którą pracuję bardzo często z pacjentami skarżącymi się na bóle dolnego odcinka kręgosłupa, miednicy jak i samej kończyny dolnej. Dla podpowiedzi zadam pytanie. Co stanie się w sytuacji, kiedy tkanka łączna, jak i okoliczne mięśnie zgęstnieją, bądź ulegają skróceniu właśnie w okolicy (bądź na przebiegu) nerwu piszczelowego?

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!