Nerw strzałkowy wspólny - najbardziej powierzchowny...

Nerw strzałkowy wspólny (peroneus communis) to drugie i ostatnie rozgałęzienie nerwu kulszowego. Tak samo jak nerw piszczelowy, rozpoczyna się w dole podkolanowym. Tyle, że można go tam zlokalizować bardziej po stronie bocznej. Najczęściej jest niemal przyklejony do przyśrodkowej krawędzi mięśnia dwugłowego uda (głowa długa). Następnie biegnie w dół owijając się na szyjce strzałki. W tym miejscu nerw ten oddaje odgałęzienia unerwiające staw kolanowy oraz staw piszczelowo-strzałkowy, a także nerw skórny boczny łydki. Poniżej stawu piszczelowo-strzałkowego nerw strzałkowy wspólny rozgałęzia się na dwie struktury: biegnący głęboko, pokryty przez prostowniki goleni nerw strzałkowy głęboki i biegnący zdecydowanie płycej, dokładnie po powierzchni mięśnia prostownika długiego palców nerw strzałkowy powierzchowny.

Nerw strzałkowy głęboki wraz z żyłami i tętnicami biegnie po przedniej stronie błony międzykostnej, zespalającej kość piszczelową i strzałkową. W swoim przebiegu oddaje gałęzie unerwiające wszystkie prostowniki podudzia, a dodatkowo dzięki swoim dwóm rozgałęzieniom (nerw grzbietowy palucha boczny i nerw grzbietowy palca drugiego przyśrodkowy) unerwia mięśnie grzbietowe stopy oraz stawy: skokowo-goleniowy, stępu, stępowo-śródstopne oraz śródstopno-paliczkowe.

Zadaniem nerwu strzałkowego powierzchownego jest unerwienie dwóch z trzech mięśni strzałkowych: mięśnia strzałkowego długiego i strzałkowego krótkiego. Nerw ten, tak samo jak jego głębiej położony brat, również dzieli się na dwie struktury i jest to: nerw skórny grzbietowy przyśrodkowy i nerw skórny grzbietowy pośredni.

Nerw strzałkowy wspólny, a przede wszystkim nerw strzałkowy powierzchowny, to leżący najbardziej powierzchownie nerw kończyny dolnej. Jest to struktura, która spośród całego obwodowego układu nerwowego ulega najczęściej urazom mechanicznym. Dodatkowo jego anatomiczne akrobacje w okolicy szyjki kości strzałkowej narażają go na częste problemy. Dlatego pacjenci z problemem porażenia nerwu strzałkowego, to nie taka rzadkość pojawiająca się w naszych gabinetach. Uraz nerwu strzałkowego wspólnego uniemożliwia zgięcie grzbietowe i ruch nawracania stopy. Potocznie jest to nazywane stopą opadającą, a problem ten najbardziej widoczny jest podczas chodzenia, które jest utrudnione.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!