Smukły - najbardziej powierzchowny z przywodzicieli

Mięsień smukły (m. gracialis) to długi, powierzchowny mięsień, który zalicza się do grupy przyśrodkowej mięśni uda, ze względu na swoją główną funkcję nazywanej też przywodzicielami. Mięśnie te niemal jako klin wciskają się w przestrzeń pomiędzy prostownikami a zginaczami stawu biodrowego i oprócz tego, że jak już sama ich nazwa wskazuje przywodzą to również ze względu na swoje przyczepy początkowe, które są zarówno po przedniej jak i tylnej stronie stawu biodrowego, utrzymują miednicę w pewnym stanie równowagi. Cała grupa przywodzicieli to pięć mięśni: smukły, grzebieniowy, oraz trzy przywodziciele: przywodziciel długi, wielki i krótki. Wszystkie te mięśnie unerwione są z nerwu zasłonowego i wszystkie, oprócz smukłego, są mięśniami jednostawowymi.

 Zrzut ekranu 2016-05-09 o 10.33.29

Smukły to najbardziej powierzchowny ze wszystkich przywodzicieli. Cienki, płaski i długi, u osób szczupłych widziany niemal w całej okazałości. Rozciąga się od gałęzi dolnej kości łonowej i gałęzi kości kulszowej aż do okolicy nazywanej gęsią stopką zlokalizowanej na kości piszczelowej, pod nadkłykciem przyśrodkowym kości udowej, który zresztą od tyłu owija mięsień smukły.

Zrzut ekranu 2016-05-09 o 10.32.18

Ze względu na swoje rozległe przyczepy mięsień ten oddziałuje zarówno na staw biodrowy jak i kolanowy. Przy ustabilizowanym biodrze zgina, wspomaga rotacje wewnętrzną kolana. Natomiast przy stabilnym kolanie przywodzi, prostuje i wspomaga rotacje zewnętrzną biodra.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!