Punkty spustowe – jak je znaleźć?

Każdy szanujący się, a nawet i ten nie szanujący się terapeuta pracujący z ciałem nie raz i nie dwa razy słyszał o punktach spustowych. Być może nawet z nimi, a raczej na nich pracuje i pomaga wielu osobom dotkniętych bólem, który może dotyczyć niemal każdej części naszego ciała.

Co to jest punkt spustowy?

Zanim odpowiem na pytanie tytułowe postaram się w dużym skrócie powiedzieć czym jest punkt spustowy (Trigger Point). Nie rozwodząc się zbytnio, punkt ten to niewielki, nadwrażliwy obszar występujący w obszarze tkanki mięśniowo-powięziowej. Pod wpływem nacisku, bądź kompresji powoduje on tkliwość i nieprzyjemne doznania w miejscu drażnienia (dotyku) tkanki oraz ból o charakterze promieniującym lub rzutowanym w miejsca odległe. Na potrzeby tego wpisu podzielę się z Wami informacją prawdopodobnie dobrze znaną. Otóż punkty spustowe powstają w skutek niedotlenienia pewnego obszaru tkanki mięśniowo-powięziowej. Z tego też powodu powstaje nadmierne napięcie tej tkanki, które przez nas terapeutów może być wyczuwalna jako pewna nierówność, guzek dający właśnie ból rzutowany, bądź promieniujący gdzieś.

Jak powstają punkty spustowe?

Przyczyn powstawania punktów spustowych może być wiele, część jest niezależnych od nas, mogą to być zniekształcenia i niedorozwój układu mięśniowo-szkieletowego. Dobrym przykładem może tu być skrócenie jednej kończyny i cały mechanizm kompensacyjny, który za tym idzie. Oczywiście znaczną przewagę mają sytuacje na które mamy pełen wpływ: nadmierne, bądź niedostateczne obciążenie, nieprawidłowe wzorce ruchowe, zła ergonomia, unieruchomienia itp. Przyczyn takich jest o wiele więcej i oprócz tych związanych bezpośrednio z układem narządu ruchu, możemy wyróżnić braki pewnych mikroskładników w diecie. Śmiało można wyróżnić witaminę C, B12 czy żelazo.

Uogólniając podział punktów spustowych możemy podzielić je na aktywne i utajone. Punkt utajony powoduje dolegliwości bólowe jedynie podczas nacisku. Kiedy go dotykasz lub drażnisz w inny sposób jest to niemiłe i dodatkowo ból promieniuje bądź rzutuje w inne miejsce. Kiedy nie dotykasz problemu nie ma. Punkt aktywny boli, promieniuje, rzutuje cały czas. Bez względu co robisz ból się utrzymuje. Z reguły jest tak, że punkty utajone z biegiem czasu i pogłębianiem się problemu ewoluują w punkty aktywne.

Jak go zlokalizować?

Po wyjaśnieniu pobieżnie czym jest PS, możemy przejść do tego jako go znaleźć. Prawdopodobnie czytając opis wielu rzeczy już się domyśliłeś. W naszym ciele jest wiele miejsc, które bolą podczas nacisku. Jeżeli jednak pod wpływem nacisku tylko bolą, a nie dają bólu rzutowanego, bądź promieniującego to nie są to punkt spustowe. Są również miejsca, które mogą dawać takie bóle, ale również nie są punktami spustowymi. Przykładem mogą być drażnione nerwy dające dolegliwości promieniujące na swoim przebiegu. Punkt spustowy to miejsce, które zlokalizować można na czynnej części aparatu ruchu, czyli na mięśniu, bądź powięzi. Rozdzielanie tego nie ma jednak sensu dlatego nazywajmy to tkanką mięśniowo-powięziową, tak jak było to do tej pory. Jeżeli poszukujesz punktu spustowego na konkretnym mięśniu, to początkowo zlokalizuj miejsce o zwiększonym napięciu mięśniowo-powięziowym. Będzie to miejsce twardsze i być może nieprzyjemne w doznaniach dla klienta/pacjenta (lub królika doświadczalnego). Jeżeli nie jesteś pewien ,czy aktualne napięcie jest wzmożone, zawsze możesz porównać to z drugą częścią ciała, o ile pracujesz na mięśniu, który posiada swojego odpowiednika po drugiej stronie. Lokalizowanie punktu spustowego zdecydowanie łatwiejsze jest szukając poprzecznie do włókien mięśniowych. Jeżeli penetrując mięsień znajdziesz wrażliwy punkt, które daje dolegliwości wcześniej opisane, a dodatkowo potrafisz opisać go jako guzek pod palcami, to właśnie jesteś na punkcie spustowym. Gratulacje.

Punkt spustowy jest najczęściej skutkiem, a nie przyczyną problemu.

Rzadko się zdarza, że punkt spustowy jest sam w sobie przyczyną. Najczęściej jest to skutek, powstający z jakiegoś powodu, a jak już wcześniej wspomniałem powodów takich może być naprawdę wiele. Jednak jeżeli jest szansa zlikwidowania punktu, który daje dolegliwości bólowe to należy to zrobić. Miej jednak na uwadze, że to dopiero początek terapii i teraz należy zrobić coś, co zagwarantuje, że punkty spustowe nie będą sie tworzyć. Na pewno masz jakieś pomysły, w końcu jesteś terapeutą.

Jedną z możliwości pracy wykorzystywaną przy punktach spustowych jest kompresja ischemiczna. Jest to uciśnięcie punktu spustowego powodujące dotlenienie uciskanego miejsca, co skutkuje likwidacją punktu spustowego.
Jedną z możliwości pracy wykorzystywaną przy punktach spustowych jest kompresja ischemiczna. Jest to uciśnięcie punktu spustowego powodujące dotlenienie uciskanego miejsca, co skutkuje likwidacją punktu spustowego.

 

Wpis ten jest początkiem. Niebawem pojawią się wpisy uzupełniające pokazujące możliwości pracy z punktami spustowymi i być może całym procesem powstawania tych małych cholerstw.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!