Masaż Tkanek Głębokich - najskuteczniejsza forma masażu leczniczego.

Thomas W. Myers autor książki "Anatomy Trains" napisał: "W sytuacji gdy istnieje wiele różnych, skutecznych metod pracy somatycznej, istnieje coś wyjątkowego w bezpośrednim głębokim, spokojnym kontakcie z czymś co doktor Robert Scheip nazwał przestrzenią nerwowo-mięśniowo-powięziową."

Masaż tkanek głębokich (MTG) to forma manualnej pracy z ciałem. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Bezpośredni rodzaj pracy zwiększający gibkość i ruchomości tkanek miękkich. Poprawa ich jakości w ergonomiczny i ekonomiczny sposób. Jest to coraz popularniejsza forma masażu, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w obrębie narządu ruchu (i nie tylko). Spokojnie można powiedzieć, że jest to jedna z najskuteczniejszych form masażu leczniczego.

Krótki film o koncepcji MTG (tempo w filmie może być trochę za szybkie i zostało to zastosowane świadomie, tak żeby nikt nie zarzucił terapeucie, że nic nie robi). Należy wziąć także poprawkę, że film powstał około 4 lata temu i w sumie to czas najwyższy zabrać się za nową produkcję. 

 W masażu tkanek głębokich często mylna jest nazwa, ponieważ nie koniecznie musi być to terapia nakierowana na tkanki położone głębiej. W zależności od potrzeb może być to masaż bardzo powierzchowny skupiający się na tkankach powierzchownych, bądź tych położonych dużo głębiej. Wszystko zależy od terapeuty i problemu z jakim przyjdzie nam pracować.

W masażu tkanek głębokich należy wyróżnić techniki  pracy przedramieniem, łokciem, pięścią, paliczkami, opuszkami palców czy nasadą ręki. Każda z wyżej wymienionych technik powinna być indywidualnie dobrana do masowanej osoby i opracowywanego problemu w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bezpieczny, łagodny i bezbolesny (o ile to możliwe) dla osoby poddawanej zabiegowi. Podczas masażu tkanek głębokich pacjent nie jest tylko biernym odbiorcą, ale aktywnie uczestniczy w terapii poprzez wykonywanie ściśle określonych ruchów mających na celu zwiększenie skuteczności dobranej techniki zwiększając tym samym rozluźnienie tkanek. Mogą być to ruchy czynne wykonywane przez pacjenta, bądź bierne wykonywane przez terapeutę. Należy jednak pamiętać, że masaż tkanek głębokich to nie tylko techniki opracowywane w ściśle określonej kolejności. To przede wszystkim sposób myślenia, który może być narzędziem dzięki, któremu mocno wpływamy na ciało naszego pacjenta.

Masaż tkanek głębokich to forma pracy z tkanką łączną. Jego znaczna część wywodzi się  z integracji strukturalnej (tzw. Rolfingu), koncepcji zapoczątkowanej przez Idę Rolf. Masaż tkanek głębokich zawiera także elementy rozluźniania mieśniowo-powięziowego oraz terapii punktów spustowych. Nie da się natomiast jednoznacznie określić kto jest autorem i twórcą tej formy masażu. Sam masaż nie jest ograniczony do żadnego schematu postępowania. Nie jest także związany z jedną osobą czy nawet szkołą. Opiera się na doświadczeniach i technikach zaproponowanych przez wielu autorów, gdzie warto wymienić nazwiska takie jak: Ida Rolf, Thomas W. Myers, Art Riggs, John Smith, Enrique Fabian Fernandez, Carol J. Manheim czy Jane Jonhson.

Koncepcja masażu tkanek głębokich proponowana jest przez wielu autorów oraz wiele szkół terapeutycznych. Dlatego, tak jak w przypadku innych form pracy z ciałem, może różnić się w zależności od nauczyciela. Z czasem uczniowie i terapeuci którzy uczyli się i stosują masaż tkanek głębokich w swojej codziennej pracy modyfikują ją i stwarzają swój własny niepowtarzalny sposób pracy. Jest to możliwe dzięki unikalności i uniwersalności tej koncepcji. Należy także podkreślić, że techniki stosowane w tym masażu mogą być modyfikowane w zależności od cech masującego oraz pacjenta.

Jak na pewno zauważyliście masaż tkanek głębokich to główne narzędzie naszej pracy. Uwielbiamy tą koncepcję, ponieważ daje olbrzymią swobodę praktykującemu. Można także swobodnie przenieść ją do każdej dziedziny gdzie pracujemy z ciałem. Będzie to świetna metoda zarówno dla masażysty jak i fizjoterapeuty, bez względu na to jakich masz pacjentów. Spokojnie można zastosować ją u pacjentów ortopedycznych, neurologicznych, w sporcie, w kosmetyce, pediatrii, geriatrii, kosmetyce czy relaksacji. Wystarczy, że zmienisz sposób myślenia i do każdego pacjenta zaczniesz podchodzić indywidualnie.

Mamy to szczęście, że od zeszłego roku możemy przekazywać wiedzę i uczyć tej świetnej koncepcji. Od września 2015 roku nasze szkolenie "Masaż Tkanek Głębokich" ukończyło ponad 450 osób i jak do tej pory mamy 99% zadowolonych kursantów (jeżeli nie wierzysz to podeślemy Ci wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród naszych absolwentów). Naszą misją jest zmiana sposobu myślenia praktyków masażu i sprawienia,  że ich terapie i masaże będą coraz skuteczniejsze.

Aktualnie kursy prowadzimy w kilku polskich miastach. Kurs ma charakter intensywny. Oznacza to, że zajęcia prowadzimy przez sześć dni, najczęściej od wtorku do niedzieli od godziny 9:00 do 17:00.

 Oczywiście zapraszamy Was serdecznie do zgłębiania wiedzy na temat Masażu Tkanek Głębokich - najskuteczniejszej formy masażu leczniczego.

Kliknij w interesujący Cię termin i dowiedz się więcej, bądź kliknij tutaj i dowiedz się więcej o naszej ofercie. 

Opole, 29.08-3.09.2017

Gdańsk, 24.10-29.10.2017

Kraków, 10.10-15.10.2017

Lublin, 21.11-26.11.2017

Wrocław, 2.12-6.12.2017

Warszawa, 12.12-17.12.2017

Poznań, 23.01-28.01.2018

Warszawa, 6.02-11.02.2018

Kraków, 20.02-25.02.2018

Katowice, 6.03-11.03.2018

Szczecin, 20.03-.25.03.2018

Opole, 17.04-22.04.2018

Gdańsk, 15.05-20.05.2018

Wrocław, 5.06-10.06.2018

Więcej informacji znajdziecie w zakładce kursy, bądź na naszym FB w zakładce wydarzenia.

Na koniec kilka smaczków, które poruszamy na wspomnianym szkoleniu z Masażu Tkanek Głębokich. Są to materiały zarówno z diagnostyki jak i samej terapii.

 

Powięź piersiowo-lędźwiowa. Masaż tkanek głębokich i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.

 

Terapia mięśni kulszowo-goleniowych (MTG)

 

Badanie fizykalne jamy brzusznej

  

Dzięki za uwage do zobaczenia

Patryk i Maciek

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!