Masaż Tkanek Głębokich w ujęciu klinicznym

Do końca 2017 roku będziemy mieli za sobą 41 edycji szkolenia z Masażu Tkanek Głębokich. Jest to 246 dni szkoleniowych, czyli grubo ponad 2000 godzin zegarowych. Można powiedzieć, że mamy już jakąś praktykę w tym temacie co może potwierdzić blisko 700 absolwentów (dane na dzień dzisiejszy). Kurs Masażu Tkanek Głębokich, który miał swój debiut późnym latem 2015 roku, od tamtego czasu ewoluuje tak szybko, że śmiało możemy powiedzieć iż każda nowa edycja kursu posiada już coś nowego, choć trzon jakim jest terapia manualna tkanek miękkich pozostał i pewnie pozostanie jeszcze przez długi czas. Przez te wszystkie edycje kurs stał się bez wątpienia bardziej kliniczny i jeszcze bardziej praktyczny, co powoduje, że wracając do gabinetu po kursie jesteś w stanie lepiej radzić sobie z problemami klinicznymi z jakimi przychodzą do Ciebie pacjenci. 

Jeśli nie wiesz czym jest Masaż Tkanek Głębokich zapraszamy TUTAJ.

Od początku 2018 roku kurs oficjalnie zmienia nazwę na „Masaż Tkanek Głębokich w ujęciu klinicznym”, zostanie zmieniony skrypt na bardziej rozbudowany i oprócz technik na poszczególne partie ciała znajdziecie w nim proponowane algorytmy postępowania przy najczęściej spotykanych problemach klinicznych spotykanych w naszych i Waszych gabinetach. Szczegółowo zostanie omówiony problem odcinka L-S, napięciowe bóle głowy, łokieć tenisisty, golfisty, cieśń nadgarstka czy shin splints oraz kilka innych zagadnień. Na kursie pojawią się także elementy rozluźniania mięśniowo-powięziowego i innych popularnych i skutecznych metod terapeutycznych. Oczywiście ze wzrostem jakości i ilości materiału delikatnemu wzrostowi ulegnie także cena i od początku następnego roku kurs będzie kosztował 1800 zł. Co ciekawe wzrost ceny został zaproponowany przez naszych absolwentów, ponieważ znaczna część z nich uważa, że kurs jak na ilość i jakoś materiałów w nim prezentowanych jest po prostu za tani. Trudno się z nimi nie zgodzić.


Więcej opinii o naszym kursie znajdziesz TUTAJ.

 

A oto i szczegółowa sześciodniowa rozpiska kursu MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH W UJĘCIU KLINICZNYM:

DZIEŃ 1 

9:00-17:00

 1. Przywitanie i zapoznanie się. 
 2. Prezentacja dotycząca ogólnych zasad w Masażu Tkanek Głębokich: historia, techniki, narzędzia, SPOSÓB MYŚLENIA TERAPEUTY w MTG, WNIOSKOWANIE, podejście do pacjenta.
 3. Wykorzystanie technik MTG w praktyce, zapoznanie się z narzędziami terapeutycznymi. Wykorzystanie w praktyce wybierania luzu tkankowego, nauka poszukiwania restrykcji tkankowych. Wykorzystanie ruchu biernego i czynnego. OMÓWIENIE ISTOTNOŚCI PRACY W PRZEGRODACH MIĘŚNIOWYCH POD KĄTEM PRACY Z PĘCZKAMI NERWOWO NACZYNIOWYMI. Ogólna praca na grzbiecie i tylnej stronie podudzia.
 4. WYWIAD na potrzeby Masażu Tkanek Głębokich.
 5. PROTOKÓŁ PALPACYJNY jako niestandardowe podejście do ogólnej diagnostyki pacjenta (teoria i praktyka).

 

DZIEŃ 2 

9:00-17:00

 1. Podsumowanie informacji z dnia pierwszego, krótka powtórka.
 2. Prezentacja dotycząca roli powięzi w Masażu Tkanek Głębokich. Mechanorecepcja, tensegracja, cylindrowy podział ciała, wpływ technik MTG na inne układy.
 3. Techniki Masażu Tkanek Głębokich w pracy ze stopą (część grzbietowa, część podeszwa, pięta), podudziem (część przednia i tylna), udem (grupa kulszowo-goleniowa, naprężacz powięzi szerokiej i pasmo biodrowo piszczelowe).
 4. Omówienie problemu ostrogi piętowej, zespołu ciasnoty przedziałów powięziowych goleni i skręcenia stawu skokowego z wykorzystaniem technik i sposobu myślenia z MTG i elementy innych skutecznych metod terapii manualnej.

 

DZIEŃ 3

9:00-17:00

 1. Podsumowanie informacji z dnia drugiego, krótka powtórka.
 2. Analiza posturalna - omówienie postawy pacjenta, analiza zależności pomiędzy postawą a odczuwanymi dolegliwościami. Synteza oceny postawy i protokołu palpacyjnego jako podstawy badania pacjenta. 
 3. Techniki z Masażu Tkanek Głębokich na udzie (grupie przywodzicieli i mięśniu czworogłowym uda), grupie mięśni pośladkowych i innych rotatorach zewnętrznych stawu biodrowego.
 4. Techniki MTG (i nie tylko) przy pracy ze stawem kolanowym, praca z rzepką i dołem podkolanowym.
 5. Omówienie problemu zwyrodnienia stawu biodrowego, kolana skoczka, kolana biegacza, uszkodzenia łąkotek, bocznego przyparcia rzepki z wykorzystaniem technik MTG.
 6. Elementy diagnostyki różnicowej w obszarze cylindra brzusznego wraz fizykalnym badaniem jamy brzusznej.
 7. Powierzchowna praca na mięśniach brzucha.

 

DZIEŃ 4

9:00-17:00

 1. Podsumowanie informacji z dnia trzeciego, krótka powtórka.
 2. Omówienie „Głębokiej trójcy”, wzajemne relacje mięśnia biodrowego, lędźwiowego i przepony. Sens pracy z tymi strukturami. Problemy kliniczne angażujące, bądź będące przyczyną głębokich zginaczy stawu biodrowego i przepony.
 3. Techniki Masażu Tkanek Głębokich (i nie tylko) na mięsień biodrowo-lędźwiowy i przeponę.
 4. Techniki Masażu Tkanek Głębokich i rozluźniania mięśniowo powięziowego przy pracy z  powięzią piersiowo-lędźwiową, mięśniem czworobocznym lędźwi i prostownikiem odcinka LS.
 5. Omówienie problemów klinicznych związanych z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowo-krzyżowego i miednicy: dyskopatia, dysfunkcje stawów międzywyrostkowych i krzyżowo-biodrowych. Propozycje pracy wykorzystując techniki z MTG i edukacja pacjenta.
 6. Techniki Masażu Tkanek Głębokich (i nie tylko) przy pracy z kręgosłupem piersiowym i globalną pracą z klatką piersiową.

 

DZIEŃ 5

9:00-17:00

 1. Podsumowanie informacji z dnia czwartego, krótka powtórka.
 2. Techniki MTG przy pracy z mięśniem najszerszym grzbietu, obłym większym, mięśniami równoległobocznymi, piersiowym większym i mniejszym, zębatym przednim.
 3. Omówienie możliwości pracy z łopatką i jej ułożenia względem kręgosłupa piersiowego i klatki piersiowej.
 4. Techniki MTG przy pracy z mięśniami łączącymi łopatkę z kością ramienną: mięsień nadgrzebieniowy i podgrzebieniowy, obły mniejszym i większy, podłopatkowy.
 5. Omówienie problemu protrakcji barków i problemu decentralizacji głowy kości ramiennej.
 6. Techniki MTG przy pracy z mięśniem naramiennym, grupą przednią i tylną ramienia, zginaczami i prostownikami nadgarstka i palców.
 7. Omówienie problemu łokcia tenisisty, golfisty i zespołu kanału cieśni nadgarstka. Propozycje pracy wykorzystując techniki z MTG.
 8. Napięciowe bóle głowy - diagnostyka i propozycje leczenia, wykład.

 

DZIEŃ 6

9:00-15:00

 1. Techniki Masażu Tkanek Głębokich (i nie tylko) przy pracy z kręgosłupem szyjnym i karkiem.
 2. Techniki MTG przy pracy z mięśniem czworobocznym, dźwigaczem łopatki, mięśniami pochyłymi, prostownikiem odcinka szyjnego, mięśniami podpotylicznymi i czepcem ścięgnistym.
 3. Omówienie problemu zespołu górnego otworu klatki piersiowej i zespołu skrzyżowania górnego jako głównego problemu posturalnego dotyczącego kompleksu barkowego, szyi i głowy. Propozycje pracy wykorzystując techniki z MTG.
 4. Aparat stomatognatyczny - omówienie zależności anatomicznych pomiędzy kością gnykową, żuchwą, szczęką i stawem skroniowo-żuchwowym, fizjologia stresu biologicznego, embriologiczne i neurologiczne korelacje między stawem skroniowo-żuchwowym i dużymi stawami ciała.
 5. Techniki MTG (i nie tylko) w pracy z mięśniem skroniowym, żwaczem, skrzydłowym przyśrodkowym i bocznym oraz mięśniami nad i podgnykowymi.
 6. Omówienie problemu stawu skroniowo-żuchwowego oraz innych dysfunkcji aparatu stomatognatycznego. Propozycje pracy wykorzystując techniki z MTG.
 7. Rozdanie certyfikatów, pożegnanie się i wspólna fotka!

Rozpiska terminów szkoleń nowej odsłony MTG w takich miastach jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Opole, Wrocław i Szczecin pojawią się jeszcze w sierpniu. Bądźcie czujni :)

Pozdrawiamy
Patryk i Maciek

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!