Terapia Punktów Spustowych to forma manualnego leczenia punktów o zwiększonej wrażliwości w naszym ciele, które mają tendencję do generowania uporczywego, rzutowanego bólu. Często terapeuci traktują tę metodę jako „tabletkę przeciwbólową” - likwidują punkt, pozbawiając pacjenta bólu. Niestety, najczęściej w pracy z ciałem brakuje pytania „dlaczego?” Dlaczego ten punkt spistowy pojawił się tam, a nie gdzie indziej, dlaczego w tym mięśniu a nie innym. Czy jeżeli zlikwiduje ten punkt spustwoy to objawy wróca, czy może wycofają się na zawsze, bądź chociaż na dłuższy czas.

Niesetety pracując na skutku (jakim jest niewątpliwie punkt spustowy) nie można usunąć problemu na dłuższy czas, w końcu nawet nie zainteresowaliśmy się i nie tknęliśmy przyczyny dysfunkcji i bólu. Problem pacjenta nawraca i staje się chroniczny, a my tkwimy cały czas niwelując skutki... Nie tędy droga.

Wychodząc na przeciw takiemu wyzwaniu, jakim jest globalne spojrzenie na organizm pacjenta, opracowaliśmy program szkolenia z TPS, który nie ogranicza się jedynie do technik szukania i opracowania punktów. Możesz spodziewać się wskazówek jak analizować postawę ciała, szukać całych dysfunkcyjnych obszarów i opracowywać akurat te punkty spustowe, które określamy jako pierwotne, zamiast skupiać się jedynie na obecnie aktywnych. Taka sumienna analiza i terapia pozwala na przywrócenie prawidłowego rozkładu napięć tkanki mięśniowo-powięziowej, prawidłowej postawy oraz zapobiega nawrotom dolegliwości bólowych, ograniczenia ruchomości w stawach oraz pogorszenia siły mięśniowej czy propriocelcji. 

Całe szkolenie ułożyliśmy w praktyczny sposób, proponując algorytmy postępowania w często spotykanych dolegliwościach z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetów fizjoterapeutycznych i masażu.

Plan szkolenia

  1. Wstęp teoretyczny - czym jest punkt spustowy (PS), budowa i funkcja powięzi z uwzględnieniem mechanoreceptorów, jak szukać PS bez uczenia się na pamięć map punktów spustowych, mechanizmy fizjologiczne powstawania PS oraz metody ich likwidowania. 
  2. Ćwiczenia palpacyjne, różnicowanie PS od innych miejsc o zwiększonej bolesności. 
  3. Napięciowe, naczyniowe i neuralgiczne bóle głowy i karku - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  4. Kręcz karku - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  5. Testy neurodynamiczne dla kończyny górnej i ich interpretacja.
  6. Zespół skrzyżowania górnego i TOS (górnego otworu klatki piersiowej), zespół cieśni nadgarstka, łokcia golfisty i tenisisty - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  7. Testy neurodynamiczne dla kończyny dolnej i ich interpretacja.
  8. Dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa i bóle rzutowane z PS tej okolicy - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  9. Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  10. Ból i niestabilność stawu kolanowego - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 

Więcej o TPS, jak i same terminy szkoleń znajdziesz TUTAJ.

Aż sami się dziwimy, że tyle praktycznych technik, wiedzy jak spojrzeć na pacjenta i zgłaszany przez niego problem, oraz taką ilość odpowiedzi na pytania naszych kursantów udaje nam się zmieścić w tych dwóch bardzo intensywnych dniach! Możliwe jest to głównie dzięki temu, że nie uczymy gotowych map punktów spustowych i już pierwszego dnia szkolenia będziesz pewien, że nie ma to najmniejszego sensu. Możesz być natomiast pewien, że po skończonym kursie będziesz już inaczej patrzył na pacjentów, będziesz w stanie znaleźć i opracować dowolny punkt spustowy w jego ciele, ponieważ poznasz komplet zasad, które pozwolą Ci to zrobić.

Pozdrawiamy Patryk i Maciek

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!