Terapia narzędziowa tkanek miękkich

Cześć! Nazywam się Marcin Zarzembłowski, jestem fizjoterapeutą, swoją praktykę prowadzę w Gdańsku. Prowadziłem również zajęcia z anatomii i fizjologii ze studentami w jeden z olsztyńskich szkół.

Zagadnieniami związanymi z terapią narzędziową interesuję się od wielu lat. W tym roku miałem przyjemność brać udział w pierwszych szkoleniach z zakresu pracy narzędziowej w Polsce. Powoli ta ułatwiająca i umilająca pracę terapeutom metoda spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, i jest chętnie wykorzystywana przez moich kolegów po fachu.

Terapia narzędziowa na przestrzeni dziesięcioleci ewoluowała i zyskiwała popularność na całym świecie. Z tradycyjnej chińskiej medycyny (Gua sha) do obecnego, wciąż udoskonalanego, dzięki doświadczeniom terapeutów, kształtu jakim możemy cieszyć się dzisiaj. Mowa oczywiście o... IASTM, czyli Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization. IASTM jest formą terapii tkanek miękkich wspomaganej narzędziami.

PROWADZĄCY: Marcin Zarzembłowski

CZAS TRWANIA: 9.00-18.00 ( 2 dni)

CENA: 1200zł (cena zawiera narzędzie)

TERMINY NA NAJBLIŻSZE SZKOLENIA:

Opole, 1-2.12.2018

Warszawa, 8-9.12.2018

Katowice, 26-27.01.2019

Łódź: 16-17.02.2019

Kraków, 9-10.03.2019

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ :)

Jak to wygląda w praktyce? Poniższy film na pewno wiele wyjaśni:)

 

Komu zawdzięczamy współczesne spojrzenie na IASTM?

Wyniki przeprowadzonych prac badawczych nad IASTM z lat dziewięćdziesiątych minionego wieku oficjalnie przedstawiono w 1994 roku.

Opatentowana technologia zwana techniką Grastona (TG-IASTM), wprowadziła do użycia przyrządy ze stali nierdzewnej, które mają na celu efektywne leczenie zaburzeń tkanki miękkiej.

Ustanowienie standardów procedur terapeutycznych wraz z ich uzasadnieniem pochłonęło czas wielu badaczy. Narzędzia, ich forma i kształt oraz materiały wykorzystywane do ich powstania zostały opatentowane.
Oznaczenia patentowe niosły za sobą duże koszty, co znacząco wpływało na cenę kursów i szkoleń, przez co ich dostępność oraz liczba osób nimi zainteresowanych była niewielka.

Dziś obserwujemy wysyp wszelkiego rodzaju naśladowców TG, ponieważ minął okres patentowy, kształt narzędzie nie jest zastrzeżony i bez problemu można je wyprodukować w bardziej przystępnych cenach i na szerszą skalę.

 

Nóż Norbert - autorskie narzędzie do TNTM

 Dlaczego Gua sha to, nie to samo co IASTM?

W TEAM (Traditional East Asian Medicine) dążymy do osiągnięcia sha (oznacza krwiak) poprzez pocieranie/skrobanie, czyli gua. Nie chodzi o uszkodzenie skóry, lecz o stworzenie wybroczyn poprzez jednokierunkowe pocieranie narzędziem. Terapia ta stosowana była w formie profilaktyki zdrowotnej od wieków w Azji i przez azjatyckie społeczności imigrantów.

Czy uzyskany podczas terapii gua sha efekt- wybroczyny ma sens? TAK! :)

 

Jaka jest zasadnicza różnica między IASTM a Gua Sha? 

W IASTM naszym celem nie jest stricte dążenie do uzyskania wybroczyn, ale praca na innych poziomach tkankowych i mechanizmach regulacyjnych.

Jest to nowoczesna forma terapii wykorzystująca wiedzę z zakresu neurologii, ponieważ pracujemy na receptorach wolno i szybko reagujących.

Zastosowanie

  1. Tendinopatie
  2. Uwięźniecie nerwów
  3. Zapalenie torebki stawowej
  4. Blizny
  5. Zgrubienia powięzi itp… 

 

IASTM w Polsce? TAK!

Podczas szkolenia dowiesz się na czym ta metoda polega. Poznasz m.in: historię terapii narzędziowej, uzasadnienie medyczne, dowody naukowe ich skuteczności, wskazania i przeciwwskazania, techniki i sposoby pracy z pacjentem w maksymalnie ergonomiczny sposób. Zapoznasz się też z różnego rodzaju narzędziami, materiałami oraz technologią w jakiej są produkowane. Jak sam się przekonasz, ma to spore znaczenie podczas terapii.

 Szkolenia pomimo tego, że dotyczą tej samej metody wyglądają inaczej. Poza faktem używania innego kształtu narzędzi, wykorzystywane techniki różnią się od siebie, czego nie każdy jest świadomy.

Moją misją jest zebrać i zweryfikować wszystkie dostępne narzędzia i techniki IASTM. Sprawić aby terapia narzędziowa tkanek miękkich była prosta, ergonomiczna i przede wszystkim skuteczna a narzędzie, którym się posłużysz stało się naturalnym przedłużeniem Twojej ręki.

Pozwól mi wprowadzić się w świat pracy narzędziowej, a zapewniam Cię że zmieni się Twoje dotychczasowe spojrzenie na pracę z pacjentem.Nie sztuką jest pracować ciężko, lecz mądrze, a w tym z pewnością pomogą Ci narzędzia i techniki IASTM

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytanie to pisz, z chęcią rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

Pozdrawiam,

Marcin Zarzembłowski

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!