Głęboko zakorzeniony punkt spustowy w tkance mięśniowo-powięziowej często nie odpuszcza nawet po wstępnym opracowaniu manualnym. Dlatego w tym przypadku stosujemy techniki Terapii Punktów Spustowych - TPS. Prawdopodobnie przy prawidłowym opracowaniu okolicznych struktur byliśmy wstanie pozbyć się części tzw. satelitarnych PS, jednak aktywny punkt spustowy nie zawsze znika, dlatego wtedy stosujemy terapię celowaną.

W większości przypadków promieniujący, przeszywający ból kojarzony jest z równie bolesną terapią, jednak wcale tak nie musi być. Problematycznego obszaru generującego objawy możemy się pozbyć praktycznie bezboleśnie dla pacjenta w odstępie kilkunastu sekund od zastosowanej techniki.

Terapia Punktów Spustowych to forma manualnego leczenia punktów o zwiększonej wrażliwości w naszym ciele, które mają tendencję do generowania uporczywego, rzutowanego bólu. Często terapeuci traktują tę metodę jako „tabletkę przeciwbólową” - likwidują punkt, pozbawiając pacjenta bólu. Niestety, najczęściej w pracy z ciałem brakuje pytania „dlaczego?” Dlaczego ten punkt spistowy pojawił się tam, a nie gdzie indziej, dlaczego w tym mięśniu a nie innym. Czy jeżeli zlikwiduje ten punkt spustwoy to objawy wróca, czy może wycofają się na zawsze, bądź chociaż na dłuższy czas.

Na zdjęciach po lewej TPS mięśni pochyłych wykorzystując techniki pozycyjnego rozluźniania. Po prawej możliwość występowania punktów spustowych na mięśniach pochyłych.

Niesetety pracując na skutku (jakim jest niewątpliwie punkt spustowy) nie można usunąć problemu na dłuższy czas, w końcu nawet nie zainteresowaliśmy się i nie tknęliśmy przyczyny dysfunkcji i bólu. Problem pacjenta nawraca i staje się chroniczny, a my tkwimy cały czas niwelując skutki... Nie tędy droga.

Wychodząc na przeciw takiemu wyzwaniu, jakim jest globalne spojrzenie na organizm pacjenta, opracowaliśmy program szkolenia z TPS, który nie ogranicza się jedynie do technik szukania i opracowania punktów. Możesz spodziewać się wskazówek jak analizować postawę ciała, szukać całych dysfunkcyjnych obszarów i opracowywać akurat te punkty spustowe, które określamy jako pierwotne, zamiast skupiać się jedynie na obecnie aktywnych. Taka sumienna analiza i terapia pozwala na przywrócenie prawidłowego rozkładu napięć tkanki mięśniowo-powięziowej, prawidłowej postawy oraz zapobiega nawrotom dolegliwości bólowych, ograniczenia ruchomości w stawach oraz pogorszenia siły mięśniowej czy czucia głębokiego. 

Całe szkolenie ułożyliśmy w praktyczny sposób, proponując algorytmy postępowania w często spotykanych dolegliwościach z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetów fizjoterapeutycznych i masażu.

Praca z mięśniem podłopatkowym.

Kursy dla fizjoterapeutów takie jak TPS to dwa dni intensywnej nauki w godzinach 9:00-18:00 gdzie poznacie fizjologię i anatomię PS, dowiecie się jak z nimi pracować, nauczycie się lepiej czuć swoimi dłońmi, a przez co wprowadzicie swoją palpację na wyższy poziom oraz zdobędziecie bardzo skuteczne narzędzie pracy. W ramach przygotowania do tego intensywnego szkolenia otrzymacie materiały video oraz część skryptu zawierającą zagadnienia teoretyczne. Dodatkowo, w trakcie kursu wyposażymy Was w skrypt szkoleniowy oraz przeszło trzystustronicową książkę „Terapia punktów spustowych, praktyczny podręcznik”. Obszerne materiały dodatkowe będą świetną pomocą podczas nauki,  oraz pozwolą Wam powrócić do zagadnień poruszanych podczas zajęć także po ich zakończeniu.

 

Plan szkolenia

  1. Wstęp teoretyczny - czym jest punkt spustowy (PS), budowa i funkcja powięzi z uwzględnieniem mechanoreceptorów, jak szukać PS bez uczenia się na pamięć map punktów spustowych, mechanizmy fizjologiczne powstawania PS oraz metody ich likwidowania.
  2. Ćwiczenia palpacyjne, różnicowanie PS od innych miejsc o zwiększonej bolesności. 
  3. Napięciowe, naczyniowe i neuralgiczne bóle głowy i karku - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  4. Kręcz karku - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  5. Testy neurodynamiczne dla kończyny górnej i ich interpretacja.
  6. Zespół skrzyżowania górnego i TOS (górnego otworu klatki piersiowej), zespół cieśni nadgarstka, łokcia golfisty i tenisisty - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  7. Testy neurodynamiczne dla kończyny dolnej i ich interpretacja.
  8. Dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa i bóle rzutowane z PS tej okolicy - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  9. Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 
  10. Ból i niestabilność stawu kolanowego - różnicowanie, szukanie i opracowanie istotnych PS w tej dolegliwości. 

Aż sami się dziwimy, że tyle praktycznych technik, wiedzy jak spojrzeć na pacjenta i zgłaszany przez niego problem, oraz taką ilość odpowiedzi na pytania naszych kursantów udaje nam się zmieścić w tych dwóch bardzo intensywnych dniach! Możliwe jest to głównie dzięki temu, że nie uczymy gotowych map punktów spustowych i już pierwszego dnia szkolenia będziesz pewien, że nie ma to najmniejszego sensu. Możesz być natomiast pewien, że po skończonym kursie będziesz już inaczej patrzył na pacjentów, będziesz w stanie znaleźć i opracować dowolny punkt spustowy w jego ciele, ponieważ poznasz komplet zasad, które pozwolą Ci to zrobić.

Na ta chwilę zaplanowane mamy nastpujące szkolenia:

 

Szczecin, 26.03-27.03.2018

Warszawa, 14.04-15.04.2018

Opole, 23.04-24.04.2018

Gdańsk, 14.05-15.05.2018

Wrocław, 11.06-12.06.2018

Warszawa,20.08-21.08.2018

Poznań,24.09-25.09.2018

Łódź, 29.09.-30.09.2018

Opole, 12-13.11.2018

Kraków,26.11.-27.11.2018
Kliknij w interesujący Cię termin i dowiedz się więcej, bądź kliknij TUTAJ i zobacz całą naszą kursową ofertę. Wypełnij formularz zgłoszeniowy, odezwiemy się w ciągu kilku godzin.

 

Pozdrawiamy
Patryk  i Maciek 

Podobne wpisy

Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Pozwól nam pomóc sobie i swojemu ciału. Do zobaczenia!