Strzemię ścięgniste

Trzeci dzień #anatomiadokawy

Trochę zaskoczę Patryka (być może Was też) i zamiast błądzić (jak nerw błędny) po układzie nerwowym, pozostaniemy w obszarze kończyny dolnej oraz w ciekawym nazewnictwie. Oczywiście zupełnie nieprzypadkowym.

Dlaczego akurat strzemię, a nie coś innego? Jak przyjrzymy się przyczepom końcowym dwóch mięśni - strzałkowego długiego i piszczelowego przedniego, na pewno zauważymy pewne podobieństwo oraz ich wspólną funkcję. Będąc jeszcze bardziej wnikliwymi praktykami, na pewno docenimy fakt, że stanowią one pewną ciągłość!

Ich wspólnym miejscem przyczepu jest podstawa pierwszej kości śródstopia. Wspólnie wzmacniają wysklepienie poprzeczne stopy. Czy to nie cenna wskazówka kliniczna, gdzie szukać przyczyn obniżenia tego łuku? Pracując manualnie z mięśniami wchodzącymi w skład tej "pętli" warto pamiętać, że dostęp do niej jest znacznie utrudniony, ale do samych mięśni bardzo łatwo się dostać.

Jako końcowy "smaczek" dodam, że stan mięśnia piszczelowego przedniego może zależeć od napięcia pasma biodrowo-piszczelowego, natomiast problem ze strzałkowym długim może powodować konflikt mięśnia dwugłowego uda. Winne temu zamieszaniu są połączenia powięziowe pomiędzy tymi mięśniami.

Jeśli właśnie dotarłeś do dna kubka kawy, masz dwie możliwości. Dolać kolejną porcję płynnej mocy i otworzyć atlas, albo poukładać sobie to w głowie na spokojnie, prawdopodobnie zapominając o czym był ten tekst. Silnie rekomenduję pierwszą opcję!

Maciek Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.