Guz kulszowy. To właśnie na nim teraz siedzisz.

Guz kulszowy (tuber ischiadictum) to prawdopodobnie najczęściej i najdłużej obciążana część układu kostnego. To właśnie na nim i dzięki niemu potrafimy przyjąć pozycję siedzącą i trwać w niej kilka bądź kilkanaście godzin, czego raczej nie radzę powtarzać zbyt często. Na szczęści ukła kostny jest po to, żeby ociążać go osiowo/pionowo stąd pozycja siedząca akurat na tą struktue nie wpływa niekorzystnie. Na wszystko inne do okoła jak najbardziej.

Jest to tylna, chropowata wyniosłość, część kości kulszowej, jednej z trzech kości budującej kość miedniczną (oprócz kulszowej mamy jeszcze kość biodrową i kość łonową). Sam guz kulszowy jest prosty do zlokalizowania palpacyjnego, pomimo tego, że przykrywa go mięsień pośladkowy wielki. Jeżeli chcesz sprawdzić jaki ma kształt to wystarczy, że podłożysz rękę tak, żeby przedramię było na mięśniach grupy kulszowo-goleniowej, a dokładnie nad półbłoniastym i półściegnistym (przyśrodkowa strona uda). W takim ułożeniu trzeci palec będzie wskazywał guz kulszowy. Powinieneś/aś z łatwością go wyczuć, pomimo sporej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej otaczającej kość kulszową.

Guz kulszowy posiada chropowatą strukturę, a to oznacza, że jest idealnym miejsce do przyczepu mięśni i więzadeł (choć akurat więzadło jest tu jedno). Wszystkie mięśnie przyczepiające się do guza są to mięśnie zawiadujące stawem biodrowym. Są to trzy mięśnie grupy kulszowo-goleniowej: dwugłowy uda (biceps femoris), półścięgnisty (semitendinosus) i półbłoniasty (semimembranosus). Dwa rotatory zewnętrzne stawu biodrowego: bliźniaczy dolny (gemelli superior) i czworoboczny uda (quadratus femoris) , a także jeden z przywodzicieli, przywodziciel wielki ( adductor magnus) . Więzadłem przyczepiającym się do guza kulszowego jest więzadło krzyżowo-guzowe (ligamentum sacrotuberale). Już po samej nazwie więzadła możemy domyśleć się jaką rolę pełni i które części układu kostnego stabilizuje.

 

Widok guza kulszowego wraz z przyczepami mięśni i więzadeł - Complete Anatomy 2017

Guz kulszowy jest także jedną z kostnych stacji taśmy, taśmy powierzchownej tylnej, mięśniowo-powięziowej struktury łączącej niemal cały tył ciała. Oznacza to, że za pośrednictwem guza kulszowego, a następnie więzadła-krzyżowo guzowego możliwe jest przeniesienie napięcia z mięśni tylnej grupy uda, bądź nawet łydki czy stopy na prostownik grzbietu, a nawet wyżej. Oczywiście to tak w dużym skrócie i uogólnione jak tylko się da.

Pracując z mięśnaimi grupy kolszowo-goleniowej nie zpominaj o starannym rozpracowaniu ich ścięgien do guza kolszowego. To ważne miejsce, które urozmaici Twoją terapię tyłu uda czy tylnej taśmy mięśniowo-powięziowej. A z racji tego, że naprostsze metody są najskuteczniejesze to do prazy ze przyczepami mięśnowymi w obrębie guza kulszowego to wykorzystuję prosty, znany i lubiany masaż poprzeczny.

Mam nadzieję, że informacje zawarte tutaj są pomocne i przydadzą się Wam. Jest szansa, że w tym tygodniu wszystkie wpisy będą dotyczyły miednicy, w końcu to taka piękna struktura.


Pozdrawiam,

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.