Mięsień biodrowy. Pomyśl o wachlarzu i już wiesz jak wygląda.

Nie wiem czy mięśnie można podzielić na te bardzo ważne, ważne i mniej ważne. W końcu każdy z nich spełnia określoną funkcję i jest istotny dla organizmu. Jednak jeżeli taki fikcyjny podziałby był, to na pewno mięsień biodrowo-lędźwiowy (iliopsoas) byłby w tej pierwszej grupie.  Niech argumentem za tym będzie sytuacja gdy mięsień biodrowo-lędźwiowy zostanie porażony. Jeżeli jest całkowicie niesprawny to chód będzie niemożliwy. Nie wspominając o problemach z kręgosłupem lędźwiowym w których często gra pierwsze skrzypce.

Cały kompleks biodrowo-lędźwiowy tworzą trzy mięśnie lędźwiowy większy (psoas major), lędźwiowy mniejszy (psoas minor) i biodrowy (iliacus). Zaliczają się one do mięśni przedniej obręczy kończyny dolnej i są przede wszystkim silnymi zginaczami stawu biodrowego, a swą siłą ustępują jedynie mięśniu prostemu uda. Jako, że w kompleksie biodrowo-lędźwiowym mamy kilka mięśni to podzielimy je na dwa wpisy i dziś będzie tylko o biodrowym.

Jeżeli wiesz gdzie znajduje się kość biodrowa, a dodatkowo wiesz jak wygląda to już całkiem dużo wiesz o mięśniu biodrowym. Wyobrażając sobie mięsień biodrowym mam w głowie od razu wachlarz, gdyż jego kształt i przebieg włókien przypomina otwarty wachlarz, skierowany uchwytem do dołu. Jest trójkątny, płaski, bo o grubości około 2 cm i wyściela od wewnątrz dużą powierzchnię kości biodrowej, w sumie to cały dół tej kości. Od grzebienia biodrowego kości biodrowej aż do kolców biodrowych przednich: górnego i dolnego. Jego włókna biegną zbieżnie ku dołowi, po drodze zrastając się z mięśniem lędźwiowym większym i już wspólnym ścięgnem, jak na kompleks mięśniowy przystało, przyczepiają się do krętarza mniejszego kości udowej.

Pomimo ważnej funkcji jaką ten mięsień spełnia, mam na myśli ruchy w stawie biodrowym i jego zrost z mięśniem lędźwiowym. Bliskość z narządami wewnętrznymi, w tym okrężnicy i niemal zrost z torebką stawową stawu biodrowego. Pomimo tego wszystkiego mięsień ten jest często zaniedbywany przez terapeutów, a w szczególności masażystów. Co prawda nie jest możliwe całkowite dojście do tego mięśnia jednak górna część włókien mięśniowych jest w naszym zasięgu.

W jutrzejszym wpisie przyjrzymy się prawdopodobnie braciom biodrowego czyli lędźwiowemu większemu i mniejszemu. Chociaż nie do końca jest sens marnować miejsce dla mniejszego gdyż dość często w ogóle go nie ma.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.