Bez niego nie dmuchniesz. Poprzeczny brzucha.

A w każdym razie pójdzie Ci to znacznie gorzej, niż byś chciał. Dlaczego?

Tytułowy mięsień poprzeczny brzucha (transversus abdominis) to tak naprawdę dwa mięśnie upakowane w jedną, solidną konstrukcję powięziową. Schowany jest on najgłębiej ze wszystkich mięśni brzucha i rozpoczyna się na powierzchni chrząstek żebrowych VII-XII, od blaszek powięzi piersiowo-lędźwiowej (czyli tak naprawdę stanowi z nią jedną ciągłość!), od wargi wewnętrznej grzebienia biodrowego oraz bocznej połowy więzadła pachwinowego. Kończy się...

I tu się robi ciekawie. W Najmądrzejszej I Najgrubszej Księdze Anatomii Człowieka (pewnie wiesz już, której) czytamy, że obustronnie wszystko wieńczy kresa półksiężycowata, w której włókna mięśniowe przechodzą w rozcięgno, które następnie po części tworzy pochewkę m. prostego brzucha - o którym kilka dni temu była mowa - oraz kresę białą. Dolne włókna odchodzą do dźwigacza jądra.

Skoro anatomię topograficzną mamy za sobą, zajmijmy się funkcją. Zdjęcie do niniejszego artykułu jest oczywiście nieprzypadkowe. Mięsień poprzeczny brzucha stanowi ważną część głębokiego gorsetu mięśniowego tułowia. Trzyma nasze wnętrzności w ryzach, utrzymując odpowiednie ciśnienie w jamie brzucha, co przekłada się na ustabilizowanie od strony brzusznej odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pracuje on też, a przynajmniej powinien, podczas dłuższych posiedzeń w toalecie, kichaniu i kaszlu, przy skurczach porodowych oraz przy dmuchaniu - co powinni dobrze wiedzieć pasjonaci gry na instrumentach dętych.

W praktyce klinicznej mięsień ten pełni ważną rolę przy utrzymaniu narządów wewnętrznych we właściwym miejscu. Jego hiper bądź hipotoniczność prowadzi do powstawania między innymi przepukliny pachwinowej, problemów z trawieniem, hemoroidów bądź nietrzymania moczu. Jest on również trudnym do "uruchomienia" mięśniem. Bardzo, bardzo rzadko zdarza się, że... Nie ma go wcale. Takie przypadki można jednak policzyć na palcach jednej ręki drwala.

Wystarczyło Wam kawy do końca artykułu?

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.