Dołeczki Venus. KBTG.

Kolce biodrowe tylne górne (spina iliaca posterior superior, KBTG) to chyba najłatwiejszy do zlokalizowania punkt w obszarze krzyżowo-lędźwiowym po grzbietowej stronie ciała. Czasami nawet zbędna jest palpacja gdyż same kolce biodrowe tylne górne są widoczne gołym okiem. Potocznie obszar na którym się znajdują nazywany jest imieniem  greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Mowa tu oczywiście o Venus.

KBTG to tępa, najbardziej wystająca struktura kości biodrowej po stronie grzbietowej, są zakończeniem grzebienia biodrowego czyli górnego zgrubienia, brzegu talerza kości biodrowej. Po stronie brzusznej grzebień biodrowy kończy również tępy kolec biodrowy przedni górny. 

Kość miedniczna widoczna z perspektywy tylko-dolnej. Pięknie widoczny KBTG.
Kość miedniczna widoczna z perspektywy tylno-dolnej. Pięknie widoczny KBTG.

Sama kość biodrowa jest największą kością płaską człowieka. Jest największa z trzech kości budujących kość miedniczną. Od strony tylno-dolnej łączy się z kością kulszową, natomiast od przednio-dolnej z kością łonową. Kość biodrową tworzą dwie części: trzon oraz talerz o którym wspominałem. Granicą oddzielającą obie te kości jest kresa łukowata, którą możemy zlokalizować jedynie od wewnętrznej strony kości biodrowej. Trzon kości biodrowej wraz z trzonem kości kulszowej i łonowej tworzą panewkę dla stawu biodrowego. Kość biodrowa i kulszowa zajmują po 2/5 panewki, 1/5 to kość łonowa. Zawsze jak o tym myślę to wyobrażam sobie trochę nierówne logo mercedesa. Od dziś Ty również będziesz tak to sobie wyobrażał/a, bo najlepsze skojarzenia to najgłupsze skojarzenia, przykro mi.

Wracając do kolców biodrowych tylnych górnych to jeżeli połączył byś ich linią to przetnie ona trzon drugiego kręgu krzyżowego (S2) dzięki czemu w łatwy sposób możesz zlokalizować palpacyjnie kość krzyżową. Z ciekawostek dodam, że jeżeli zrobiłbyś to samo z najwyższą częścią grzebienia biodrowego to linia ta wyznaczy, albo trzon czwartego kręgu lędźwiowego, albo połączenie czwartego z piątym.

Jak to bywa z wyniosłościami i chropowatościami naszego układu kostnego są one doskonałymi przyczepami dla mięśni i więzadeł. KBTG są biodrowym przyczepem krótkiego i silnego więzadła krzyżowo-biodrowego, które stabilizuje staw krzyżowo-biodrowy, a jego podrażnienie może dawać silny ból promieniujący w stronę kończyny dolnej. Ból ten może imitować dyskopatię bądź mega popularną rwę kulszową, która występuje zdecydowanie za często niż w rzeczywistości jest.

Wracając do tytułowych dołeczków Venus. Jak zapewnie zauważyłeś nie każdy je posiada i jest to uwarunkowane genetycznie. Choć osoby szczuplejsze z prawidłowymi krzywiznami i silniejszymi oraz smuklejszymi mięśniami dolnej części grzbietu mają większe szanse na posiadanie tych uważanych przez sporą część osób atrybutów pożądania.

PS. Szukając informacji o wspomnianych dołeczkach znalazłem nawet treningi, które pozwalają na uwidocznienie ich. W sumie nic trudnego należy ćwiczyć pośladki i dolną część grzbietu, taka tajemnica.

Patryk Sobotka

 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.