Więzadło pachwinowe – Syn trzech ojców

Choć w naturze to niemożliwe, w anatomii możliwe jest znacznie więcej niż nam się wydaje. Rozciągające się od kolca biodrowego przedniego górnego mocnym pasmem do guzka kości łonowej więzadło pachwinowe (ligamentum inguinale) jest wytworzone z włókien trzech mięśni brzucha – skośnego zewnętrznego, skośnego wewnętrznego i poprzecznego. Następnie płynnie przechodzi w powięź szeroką uda, jak sama nazwa wskazuje, szczelnie okrywającą udo. Więzadło Pouparta (bo i z taką nazwą możecie się spotkać) nie jest tylko przystankiem dla tych mięśniowo-powięziowych struktur. Zamyka ono rozstęp wspólny, otwór, którym opuszczają miednicę ważne naczynia krwionośne, nerwy i mięśnie.

I tak kolejno zmieniają się również nazwy tych samych naczyń. Omawiane więzadło stanowi też granicę rozstępu naczyń – leżąca w obrębie miednicy tętnica biodrowa zewnętrzna przechodząc pod więzadłem pachwinowym staje się tętnicą udową. Analogicznie wracająca z obwodu żyła udowa z chwilą zostawienia za sobą więzadła pachwinowego staje się żyłą biodrową zewnętrzną. Tą samą drogą miednicę opuszczają też nerwy udowy, płciowo-udowy oraz czasami skórny uda boczny oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy.

Dlaczego warto znać to więzadło? Z przyczyn praktycznych, ponieważ często zdarzy się Wam spotkać w pracy z pacjentami z operowanymi (bądź jeszcze nie) przepuklinami pachwinowymi i pełni ono w nich ważną rolę. Warto zwrócić uwagę na dość delikatne struktury, które to więzadło ochrania i obchodzić się z nimi delikatnie. Niech pamiętają o tym głównie… Panie, które szaleją za widocznymi u szczupłych mężczyzn więzadłach Pouparta.

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.