Mięsień stresu. Czworoboczny.

Mięsień czworoboczny (trapezius), nazywany również mięśniem stołowym bądź kapturowym. Połączone mięśnie: prawy i lewy dają kształt rombu, mogą przypominać stół lub kaptur mnisi stąd wcześniej wspomniane nazwy.

Zaliczany jest do powierzchownych mięśni grzbietu, do grupy mięśni kolcowo-ramiennych, co już po samej nazwie podgrupy sugeruje, że czworoboczny będzie swój przebieg miał od wyrostków kolczystych kręgosłupa do ramienia i jest to poniekąd prawda. Jest to mięsień leżący najbardziej powierzchownie, bezproblemowo wyczuwalny palpacyjnie na całym swoim przebiegu. Swoją grubością i strukturą mięsień ten może przypominać gazetę rozłożoną na grzbiecie.

Przyczep początkowy tego mięśnia jest niezwykle rozległy i może osiągać długość aż kilkudziesięciu centymetrów w zależności od posiadacza trapeziusa. Rozciąga się od kresy karkowej górnej do ostatniego kręgu piersiowego po drodze przyczepiając się do guzowatości potylicznej zewnętrznej, więzadła karkowego i wyrostków kolczystych siódmego kręgu szyjnego oraz wszystkich kręgów piersiowych. Włókna tego mięśnia biegną w trzech kierunkach. W górnej części mięśnia, nazywanej często zstępującą biegnie do dołu i do boku rozciągając się od kości potylicznej do końca barkowego obojczyka. Część środkowa przebiega od górnych kręgów piersiowych do  wyrostka barkowego i grzebienia łopatki. Ostatnia z części, dolna nazywana często wstępującą biegnie w kierunku górno bocznym od dolnych kręgów piersiowych do części przyśrodkowej brzegu górnego grzebienia.

Mięsień ten w zależności od tego co jest ustabilizowane wspomaga ruchy głowy bądź obręczy kończyny górnej. Możliwości pracy mięśnia czworobocznego są olbrzymie gdy tylko uświadomimy sobie do jak wielu struktur się przyczepia. Długość i napięcie tego mięśnia ma wpływ na ustawienie głowy i barków co częściowo czyni go mięśniem posturalnym. Wielokrotnie w ciągu dnia można zaobserwować mięsień ten zablokowany w rozciągnięciu co uwidacznia się głową i barkami wysuniętymi do przodu. Winić za to możemy wielogodzinną pracę siedzącą w pozycji nieergonomicznej.

Ciekawostką jest również unerwienie tego mięśnia. Jako jeden z nielicznych mięśni tułowia unerwiony jest z nerwów czaszkowych, a dokładniej z nerwu dodatkowego. Być może to właśnie dzięki temu mięsień ten nazywany jest "mięśniem stresu" kumulującym emocje poprzez wzrost napięcia. Dzięki temu unerwieniu czworoboczny zachowuje się podobnie jak mięśnie mimiczne, które odzwierciedlają emocje w naszym ciele, on akurat odzwierciedla emocje niekorzystne.

O czworobocznym można jeszcze trochę powiedzieć co postaram się zrobić jeszcze w tym tygodniu, gdyż temat jest niezwykle ciekawy.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.