Mięsień Obracający Szyję. MOS.

Zacznę od tego, że obraca on głowę, a nie szyję. Głowa nie jest jednak na "S" i nie pasowała do skrótu.

Mięsień Mostkowo-Obojczykowo-Sutkowy, bądź jak ktoś woli sternocleidomastoideus nazywany MOS. Skrót ten pochodzi od trzech pierwszych początkowych liter przyczepów kostnych do których przyczepia się mięsień. "M" od mostka, jest to dokładnie rękojeść mostka. "O" od obojczyka, a dokładniej jego części mostkowej. "S" od sutka, a tak na serio to od wyrostka sutkowatego kości skroniowej.

Lokalizacja tego mięśnia jest niezwykle prosta. Jest on prawie powierzchownym mięśniem, tu akurat prawie nie robi wielkiej różnicy, ponieważ przykryty jest on jedynie przez niezwykle cienki mięsień szeroki szyi. MOS położony jest po przedniobocznej części szyi, obejmując ją śrubowato. Jeżeli mam być dokładny to jego dolna część, ta bliżej mostka znajduje się po stronie bocznej, a nawet przedniej, jednak im bliżej przyczepu końcowego tym bardziej bocznie. Jeżeli chcesz go zobaczyć na własne oczy to wystarczy, że podejdziesz do lustra i przekręcisz głowę w lewą stronę, a po prawej stronie uwidoczni Ci się duża część tego mięśnia. Oczywiście trick ten działa również na mięsień po stronie lewej. Jednak jeżeli okazałoby się, że MOS się nie pokazuje na Twojej szyi to prawdopodobnie masz mały problem.

Sternocleidomastoideus jest również mięśniem posiadającym dwie głowy: przyśrodkową i boczną, chociaż możemy nazwać je również mostkową i obojczykową. Bardziej powierzchowna przyśrodkowa długim ścięgnem przyczepia się do mostka, często przykrywając staw mostkowo-obojczykowy. Boczna natomiast, krótszym ścięgnem przyczepia się obojczyka. To właśnie ona często podczas złamań tej kości pociąga jej mostkową część ku górze, co podobno jest niemiłe w odczuciach. Obie głowy mniej więcej w połowie drogi do kości skroniowej łączą się i wspólnie przyczepiają sie do wyrostka sutkowatego. Jednak pomimo tego co napisałem wcześniej przyczep końcowy nie jest tak prosty i często oprócz wyrostka sutkowatego obejmuje częściowo kresę karową górną.

Jeżeli miałbym Ci opisać funkcję tego mięśnia to za wszelką cenę chce on przyciągnąć ucho do mostka. Jego dokładne działanie opisze na mięśniu po jednej stronie. Prawostronny MOS wykonuje zgięcie boczne w tą samą stronę, czyli prawą i skręt w stronę lewą, czyli w przeciwną stronę. Tak jak już wcześniej wspomniałem przyciągając ucho do mostka, co powoduje również skierowanie twarzy ku górze. Obustronne działanie tego mięśnia również umożliwia patrzenie do góry, co w konsekwencji pogłębia lordozę szyjną. W leżeniu natomiast MOS umożliwia uniesienie głowy do góry.

Ze względu na swój mostkowy przyczep, MOS jest kwalifikowany do mięśni wdechowych. Przy ustabilizowanej głowie pociąga żebra ku górze, co jest ogólnie bardzo nieekonomiczne. W konsekwencji mięsień szybko się męczy i zużywa zbyt dużo energii.

Na sam koniec zdradzę Wam jedną bardzo ważną i ciekawą funkcję tego mięśnia, której nie znajdziecie w żadnym atlasie. To właśnie dzięki niemu możemy zaobserwować na jakim komputerze pracuje nasz pacjent. Do wyboru mamy laptop i stacjonarny. Dodatkowo jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić po której stronie stoi monitor. Mam nadzieję, że nie muszę Wam tłumaczyć jak pomocna może być to wskazówka.

A tak w ogóle czy można obrócić szyję? Czy struktura obracająca głowę, sama się obraca? Względem czego mierzyć jej obrót?

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.