Rzepka - normalna kość czy trzeszczka.

Rzepka (patella) niewielka płaska kość, którą można zlokalizować na dystalnej części kości udowej. W swoim kształcie przypomina trójkąt z zaokrąglonymi brzegami, choć mi bardziej przypomina "serce walentynkowe" bez tego wcięcia na górze.

W budowie rzepki możemy wyróżnić dwie powierzchnię: przednią i stawową. Powierzchnia przednia jest nierówna co łatwo można wyczuć przez skórę. Częściowo stanowi przyczep mięśnia czworogłowego uda oraz miejsce, przez które przebiega ten mięsień żeby móc przyczepić się do guzowatości kości piszczelowej i przy okazji wytworzyć więzadło rzepki. Część stawowa jak sama nazwa wskazuje będzie tworzyła staw. Będzie to staw rzepkowo-udowy tworzący jeden ze stawów w kolanie często nazywany przedziałem przednim. W stawie tym rzepka ślizga się do góry i do dołu, bądź jak kto woli dogłowowo i doogonowo. Podczas zgięcia kolana ślizga się doogonowo w stronę kości piszczelowej, podczas wyprostu dogłowowo. Działanie tego stawu można porównać do liny przewieszonej przez bloczek. W tym wypadku liną jest mięsień czworogłowy uda wraz z wrośniętą na swoim przebiegu rzepką, bloczkiem natomiast rzepkowa powierzchnia na kości udowej. W części stawowej można wyróżnić dwa pola: boczne i przyśrodkowe oddzielone wzniesieniem, które idealnie dopasowuje się do podłużnego rowka na środkowej części kości udowej.

W rzepce wyróżnić możemy brzeg górny, nazywany podstawą rzepki, oraz dwa brzegi (boczny i przyśrodkowy) tworzące wierzchołek rzepki skierowany ku dołowi. Więzadło rzepki o którym wcześniej wspominałem przyczepia się przede wszystkim do wierzchołka, łącząc go z guzowatością kości piszczelowej.

Oprócz standardowego ruchu rzepki jakim jest ślizg góra-dół po kości udowej, rzepkę można poruszać do boku i do środka. Jest to możliwe jednak jedynie przy kolanie wyprostowanym. Przy zgiętym powierzchnia rzepki dopasowuje się kości udowej, a struktury, które wcześniej opisałem ładnie do siebie przylegają.

Funkcją rzepki jest ochrona stawu kolanowego od przodu. W sumie nic wielkiego, standardowa kość, przecież funkcją układu kostnego jest m.in. ochrona tych części miększych. Jednak nad rzepką przechodzi ścięgno mięśnia czworogłowego. To właśnie dzięki rzepce pada ono pod większym kątem przyczepiając się do piszczeli. W praktyce oznacza to zwiększenie siły podczas wyprostu kolana, a to przecież funkcja trzeszczek.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.