Najszerszy grzbietu – skrzydła człowieka

Masujecie je bardzo często. Część z Was, poświęca sporo czasu, by dobrze wyglądały. Obustronnie sprawiają, że grzbiet staje się szeroki i wycięty w ładne „V”. Dzięki nim możesz podciągać się na drążku... Bądź z powodu ich zaniedbania, nie zrobisz tego ani razu.

Mowa oczywiście o mięśniach najszerszych grzbietu. Nie tylko najszersze z nazwy, ale rzeczywiście największe z mięśni w naszym ciele. Symetrycznie rozłożone po obu stronach kręgosłupa sięgają aż do ramion. Zacznijmy od początku.

Ukradzione z wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99sie%C5%84_najszerszy_grzbietu)
Ukradzione z wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99sie%C5%84_najszerszy_grzbietu)

Mięśień najszerszy grzbietu (latissimus dorsi) pomimo swojej imponującej powierzchni jest bardzo płaski, co zapewne zauważyliście podczas masażu. Należący do grupy kolcowo-ramiennej,  zaczyna się od rozcięgna przyczepiającego się do grzebienia krzyżowego pośrodkowego, wyrostków kolczystych odcinka lędźwiowego i ostatnich sześciu kręgów piersiowych. Rozcięgno o którym mowa, to nic innego jak blaszka powięzi piersiowo-lędźwiowej.  Część mięśnia przyczepia się na wardze zewnętrznej grzebienia biodrowego. Kilka pasm włókien odchodzi od zewnętrznej powierzchni żeber od dziewiątego do dwunastego, oraz często na dolnym kącie łopatki obok przyczepu m. obłego większego.

Jak zauważyliście, przyczepy początkowe mięśnia najszerszego są „rozrzucone” po bardzo dużej powierzchni ciała. Na szczęście znacznie łatwiej zapamiętać przyczep końcowy . Wszystkie pasma mięśniowe zbiegają się niczym pióra pawiego ogona w jedno miejsce – do dołu pachowego. Niczym na bloczku zawijają się na mięśniu obłym większym, przechodząc w czworoboczne ścięgno. To natomiast łączy się mocnym przyczepem z guzkiem mniejszym kości ramiennej.

Skoro zajmuje już tak dużą powierzchnię, wypadałoby, żeby pełnił też ważną funkcję. I oczywiście tak jest. Jak wspomniałem na początku artykułu, bez niego nie moglibyśmy się podciągnąć. Przy ustabilizowanym kręgosłupie: obniża ramię, przywodzi je w tył, obraca do wewnątrz, ale też współpracując z mięśniem piersiowym większym opuszcza podniesione ramię oraz bierze udział w oddychaniu. Ciekawostką jest fakt, że podczas kaszlu mięsień najszerszy grzbietu staje się twardy, stąd bywa określany mięśniem kaszlu.

Co jeszcze łączy mięśnie najszerszy i piersiowy większy? Osobniczo, co dwudziesta osoba posiada dodatkowe włókna łączące obie te struktury mięśniowe. Mięśniowy łuk pachowy Langera jest płaskim pasmem o szerokości nie większej niż dwa centymetry i długości nie przekraczającej dziesięciu centymetrów. Oczywiście nie jest to jedyna zmienność anatomiczna tego mięśnia. Często zmienia on nieznacznie swoje przyczepy początkowe, pomijając bądź obejmując dodatkowe wyroski kolczyste czy żebra, bądź miejsca na kości biodrowej i krzyżowej.

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.