Synonim męskości. Piersiowy Większy.

Mięsień piersiowy większy (pectorialis major) to najbardziej powierzchowny mięsień klatki piersiowej. Szeroki, płaski, podobno ma kształt trójkąta, choć mi bardziej przypomina wachlarz. Pokrywa dość dużą powierzchnię klatki piersiowej, od przodu rozciągając się od obojczyka, aż do pochewki mięśnia prostego brzucha (choć nie zawsze).

Mięsień ten posiada trzy wyraźnie oddzielone od siebie części. Najbardziej górna, część obojczykowa rozpoczyna się na obojczyku, a dokładnie na jego przyśrodkowej części. Włókna tej części biegną równolegle do siebie, skośnie w dół (oczywiście w pozycji spoczynkowej). Część środkowa to część mostkowo-żebrowa. Przyczepia się do mostka oraz do chrząstek żeber prawdziwych. Znaleźć ją można na przestrzeni od 2 do 6 żebra. Duża część włókien biegnie w kierunku kończyny górnej, prostopadle do osi długiej ciała. Część dolna, brzuszna jest najmniejsza z całej trójki. Często się zdarza, że jej po prostu nie ma. Trzy części mięśnia kończą się jednym wspólnym ścięgnem mającym do 7 cm szerokości. Przyczep końcowy mięśnia to grzebień guzka większego kości ramiennej. Włókna części obojczykowej schodzą najniżej i przyczepiają się do dolnej części grzebienia guzka większego, części brzusznej do górnej części grzebienia. Tak samo w przypadku rozległej części mostkowo-żebrowej, dolne włókna swój przyczep końcowy mają nieco wyżej niż górne. Dzięki temu mięsień ten skręca się niczym gruba pleciona lina przy swoim końcu, co często można wyczuć.

To właśnie dzięki mięśniowi piersiowemu większemu możesz kogoś objąć, jeżeli chcesz go przytulić, wspiąć się na linę, bądź wziąć olbrzymi wdech. Mówiąc jednak językiem anatomicznym skurcz wszystkich części tego mięśnia pociąga łopatkę do przodu, przywodzi ramię, przyciąga je przyśrodkowo i rotuje do wewnątrz. Dodatkowo przy ustalonych ramionach mięśnie piersiowe dźwigają żebra ku górze co sprawia, że są ważnymi mięśniami pomocniczymi podczas wdechu.

Pomimo, że mięsień piersiowy jest najbardziej powierzchownym mięśniem klatki piersiowej to często dostanie się do niego może być problematyczne, szczególnie u przedstawicielek płci pięknej. Sytuacji tej nie trzeba nikomu chyba tłumaczyć.

Mięsień piersiowy większy to chyba najczęściej ćwiczony mięsień, szczególnie przez panów, choć panie też mają pewien powód by to robić. Wystarczy wybrać się w poniedziałek na siłownie i zobaczyć kolejkę do ławki z ciężarami wolnymi. Oprócz ważnych wyżej wspomnianych aspektów fizjologicznych mięśnie piersiowe pełnią ważną rolę estetyczną. U panów są symbolem męskości, o ile są w ogóle widoczne. U pań, większy mięsień piersiowy oznacza większy i jędrniejszy biust. Dorzucając do tego częstą pozycje siedzącą z nieprawidłowym ułożeniem rąk i głowy i okazuje się, że mięsień ten często zablokowany w skróceniu jest ważny dla całej sylwetki, a praca z nim to ważny, powtarzający się element  w gabinetach fizjoterapii i masażu.

Jeżeli chcecie zobaczyć czy Wasze mięśnie piersiowe są przykurczone i warto z nimi popracować możecie zrobić mały test. Połóżcie się na ziemi, zegnijcie nogi w bioderkach i kolanach w celu przyklejenia dolnej części pleców do podłogi. Przenieście ręce za głowę i opuśćcie je swobodnie. W tej pozycji powinny opaść swobodnie na podłogę. Jeżeli nie opadły, a dodatkowo czuliście dyskomfort na przebiegu mięśni piersiowych to prawdopodobnie wypadałoby popracować nad ich elastycznością.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.