Granica między połowami ciała. Przepona.

Mówią o niej różnie, ale zawsze z respektem. Jest szczególnym mięśniem, bardzo często ignorowanym w pracy masażysty. Co go wyróżnia? Dlaczego anatomia tej struktury jest naprawdę obowiązkowa dla każdego profesjonalisty pracującego z ciałem?

Pierwszą z wielu wyjątkowych cech tego mięśnia jest jego podobieństwo do serca. Przepona (diaphragma) składa się z włókien poprzecznie prążkowanych, a jednak jej funkcja jest tylko w nieznacznym stopniu kontrolowana świadomie. Większość naszej świadomej kontroli pochodzi tak naprawdę z użycia innych mięśni przez co ustawienie przyczepów przepony znajduje się w innym miejscu. To zmienia jej wektor ruchu. Poza tym, jedyną możliwością jej całkowitego unieruchomienia jest wstrzymanie oddechu.

Poza tym, pomimo pozornej symetrii po obu stronach ciała nie jest ona równa. Po stronie prawej podczas wydechu ustawia się ona na wysokości górnego brzegu piątej chrząstki żebrowej, po stronie lewej nieco niżej, na wysokości tej samej chrząstki, ale jej dolnego brzegu.

Przejdźmy do jej budowy. Posiada ona część mięśniową oraz ścięgnistą. Pierwsza z nich dzieli się na kolejne trzy części ze względu na swoje przyczepy:

  1. Żebrowa – przymocowana jest, jak sama nazwa wskazuje, do żeber od siódmego do dwunastego.
  2. Lędźwiowa – to dwie charakterystyczne odnogi, parzyste więzadła łukowate boczne i przyśrodkowe przepony łączące się z żebrami jedenastym i dwunastym oraz kręgami lędźwiowymi. Posiadają mocne połączenie powięziowe z mięśniami lędźwiowymi większymi, co wpływa na ich wzajemne relacje kliniczne.
  3. Mostkowa – niewielka, ale często tkliwa część przepony znajdująca się na nasadzie wyrostka mieczykowatego mostka.

Część ścięgnista jest przedłużeniem do środka wszystkich powyższych elementów mięśnia przepony. Posiada ona naturalne otwory, które łączą górną i dolną połowę ciała przewodząc naczynia krwionośne, rozwór aorty oraz otwór żyły głównej dolnej oraz pozwalając na połączenie w całość układu pokarmowego za pomocą rozworu przełyku.

Skurcz przepony powoduje jej obniżenie i uzyskanie ujemnego ciśnienia w klatce piersiowej, co umożliwia zaczerpnięcie oddechu. Wydech wykonujemy rozluźniając przeponę i jednocześnie aktywując między innymi mięśnie brzucha.

Mam nadzieję, że odświeżyliście sobie temat przepony. To jak zadbać o jej właściwie napięcie oraz jak bardzo jest to ważne to kolejny, długi temat. Brzmi interesująco?

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.