Cięciwa łuku stopy - rozcięgno podeszwowe

Rozcięgno to nic innego jak mocne, jednolite pasmo tkanki łącznej (powięzi) w kształcie błony wyściełające kostną strukturę i będące świetnym miejscem do przyczepu mięśni.

Rozcięgno podeszwowe (aponeurosis plantaris) to mocne, często dwuwarstwowe pasmo powięziowe, rozciągające się od guza piętowego i biegnące w kierunku głów kości palców stopy. Jego początek, czyli od guza piętowego, do mniej więcej połowy śródstopia to pasmo jednolite, następnie rozdziela się na pięć odnóg gdzie każda z nich biegnie do jednego z palców. Każda z pięciu odnóg łączy się słabymi wiązkami ze skórą nad każdą z głów śródstopia, a silnymi włóknami zrasta się z palcowymi pochewkami ścięgien.

Jeżeli miałbym opisać Ci funkcję rozcięgna podeszwowego to prawdopodobnie chciałbym żebyś wyobraził sobie łuk. Dla prawidłowego zrozumienia tematu wrzucam obrazek.

łuk

Grzbiet łuku to kostna budowa stopy. Możemy założyć, że jego ramię górne to kości piętowa, skokowa... i kolejne kości śródstopia. Ramię dolne tego łuku to paliczki palców stopy. Być może domyśliłeś się, że rozcięgno podeszwowe to nic innego jak cięciwa tego łuku. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że długość i jakość cięciwy ma wpływ na całe funkcjonowanie łuku, w tym wypadku łuku stopy. Napięcie cięciwy ma także wpływ na siłę, celność i precyzję wypuszczanych strzał, a w tym wypadku strzałą taką może być każdy stawiany przez Ciebie krok.

Mięśnie podudzia i krótkie mięśnie stopy są czynnym budulcem łuku stopy, natomiast rozcięgno podeszwowe jego biernym stabilizatorem. Oczywiście jedno bez drugiego nie może prawidłowo funkcjonować i potrzebne są zarówno silne, elastyczne mięśnie jak i prawidłowo przejmujące obciążenia bierne rozcięgno podeszwowe. Mówiąc tu o łuku mam oczywiście na myśli łuk podłużny stopy.

Rozcięgno podeszwowe to bierny koniec, bądź początek (w końcu powięź nie ma końca ani początku) tylnej taśmy powierzchownej (TTP), łączącej kość czołową z kośćmi paliczków stopy i biegnącej najbardziej powierzchownie po tylnej stronie ciała. Ograniczenia związane z rozcięgnem podeszwowym często związane są ze skróceniem i nadmiernym napięciem mięśni kulszowo-goleniowych, nieprawidłową lordozą lędźwiową lub zniesieniem lordozy szyjnej.  Oprócz problemów globalnych jakich skutkiem jest nieprawidłowa postawa ciała, rozcięgno podeszwowe kojarzone jest z dwoma problemami lokalnymi. Jest to zapalenie rozcięgna podeszwowego oraz ostroga piętowa. Jednak to jak sobie z nimi radzić napiszemy już niebawem, dlatego śledźcie nas systematycznie.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.