Wątroba – nie tylko duży filtr

Przeciętny obywatel wie co to jest wątroba. Wie, że filtruje krew, leży gdzieś przy żołądku i może zaboleć po imieninach szwagra. Większość profesjonalistów trudniących się pracą z ciałem zna o niej podstawowe informacje. Potrafi ją zlokalizować, może nawet nazwać kilka procesów które by się nie odbyły, gdyby nie ona. Jednak tylko garstka osób dobrze wie, jakie problemy narządu ruchu mogą być związane właśnie z dysfunkcją wątroby. Masz właśnie okazję dołączyć do tego grona. Zainteresowany? Czytaj dalej.

Wątroba jest organem o masie około półtora kilograma u dorosłego człowieka. U mężczyzn wątroba jest większa i cięższa niż u kobiet. Oczywiście jedną z jej podstawowych funkcji jest filtracja krwi z metabolitów i toksyn, co czyni z prędkością 1,5 litra na minutę. Dokonuje tego za pomocą komórek Browicza-Kupffera, które jednocześnie skutecznie niszczą bakterie i zapobiegają krzepnięciu krwi, a nawet... fagocytują komórki nowotworowe! Początkowo myślano, że należą one do komórek śródbłonka naczyń krwionośnych wątroby. W 1898 roku Tadeusz Browicz, polski anatom i patolog odkrył, że należą one do makrofagów. Zbyt duże obciążenie tych komórek przez toksyny objawia się między innymi alergiami, ciągłym zmęczeniem czy bólami głowy na tle metabolicznym. Poza tym wątroba odpowiada za utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, regulację metabolizmu tłuszczy i białek, magazynowanie niektórych witamin i pierwiastków, produkcję lipoprotein, globulin, czynników krzepnięcia i wiele innych ważnych fizjologicznie czynności.

Ale jak przekłada się to na narząd ruchu? Nie chodzi nam przecież o to żebyśmy zajęli się leczeniem wątroby naszych pacjentów. Ważne jest natomiast, by umieć wychwycić objawy przypominające problemy układu mięśniowo-szkieletowego i odesłać pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Poza objawami internistycznymi zaburzenia pracy wątroby mogą skutkować zaburzeniami snu, zawrotami i bólem głowy – który trzeba odróżnić od bólu pochodzenia napięciowego i naczyniowego, zwiększoną sztywnością tkanki miękkiej i występowaniem jej stanów zapalnych, mogą też pojawiać się uporczywe bóle promieniujące do prawego barku i grzbietu, które można pomylić z dysfunkcją tkanek w tych miejscach.

Jak się do tego dochodzi? Torebka wątroby unerwiona jest przez ten sam nerw co osierdzie serca, osklepek opłucnej czy przeponę. Mowa tu oczywiście o nerwie przeponowym. Impulsacja wątroby może w mechanizmach fizjologii bólu dawać objawy we wszystkich wymienionych obszarach.

Zatem, jeśli osoba cierpiąca na ból w tej okolicy nie doznała urazu, przeprowadzony wywiad i badanie nie wskazuje na uszkodzenie mięśni czy stawów okolicy karku i barku należy rozważyć czy nie występują objawy takie jak wzdęcia, zaparcia, nudności, nieświeży oddech, zaburzenia łaknienia i nadmierne pocenie się. Takie wskazówki mogą okazać się niezwykle cenne i pokierować dalszymi losami naszego pacjenta.

Mam nadzieję, że zdążyliście się już zakolegować z całą anatomią, nie tylko narządem ruchu. Jak widzicie, nie możemy poprzestać tylko na tym, jeśli chcemy by proponowana w naszych gabinetach terapia była zarówno skuteczna jak i bezpieczna.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.