Nerw udowy - największy nerw splotu lędźwiowego

Nerw udowy (nervus femoralis) to największy nerw splotu lędźwiowego. Tak samo jak ostatnio opisywany nerw kulszowy jest to nerw mieszany to oznacza, że zaopatruje zarówno ruchowo jak i czuciowo część mięśni i skóry kończyny dolnej. To dzięki niemu jesteśmy w stanie poruszać częścią mięśni prostowników uda i odczuwamy bodźce dochodzące do przednio-przyśrodkowej powierzchni skóry uda oraz podudzia. Nerw udowy początek swój bierze w trzech nerwowych korzeniach splotu lędźwiowego na wysokość L2, L3, L4 i jest to najczęstszy scenariusz. Bywa jednak tak, że może dołączyć się korzeń nerwowy L1 bądź L5. Jako najsilniejszy nerw splotu lędźwiowego jest on również pokaźnych rozmiarów. W swoim najgrubszym fragmencie może osiągnąć grubość nawet do 7 mm co czyni go drugim najgrubszym nerwem obwodowym w naszym ciele. W przebiegu nerwu udowego możemy wyróżnić cztery części: część lędźwiową, biodrową, pachwinową i udową. Żeby lepiej zobrazować przebieg jak nerwu udowego pokrótce opiszę każdy odcinek.

Zrzut ekranu 2016-05-05 o 10.46.05
Nerw udowy. Essential Anatomy 5.

Część lędźwiowa – całkowicie znajduje się w mięśniu lędźwiowym, pomiędzy jego głęboką a powierzchowną warstwą.

Część biodrowa – przykryty przez powięź biodrową przebiega w bruździe pomiędzy mięśniem lędźwiowym a biodrowym.

Część pachwinowa – przechodzi pod więzadłem pachwinowym i tętnicami okalającymi biodro. W tym odcinku nerw udowy schodzi po przyśrodkowej stronie mięśnia biodrowo-lędźwiowego w stronę jego przyczepu końcowego.

Część udowa – zlokalizowany poniżej więzadła pachwinowego, jest to odcinek w którym występuje podział na gałęzie końcowe.

Na całym swoim przebiegu od nerwu udowego odchodzą gałęzie boczne, natomiast sam nerw dzieli się na gałęzie końcowe. Licząc od pnia nerwu udowego odchodzą następujące gałęzie (jest to prawidłowa kolejność):

Poszczególne gałęzie unerwiają część obszaru stawu biodrowego, mięśnie lędźwiowe i biodrowe, grupę mięśni przodu uda oraz obszar skóry z przodu uda i piszczeli.

Podczas dokładnego śledzenia przebiegu tego nerwu można dojść do wniosku, że jest kilka struktur mięśniowo-powięziowych, na czele z mięśniem lędźwiowym, które skrócone bądź napięte mogą ucisnąć przebiegający przez nie, bądź w bliskiej okolicy nerw. Dlatego choćby przy bólu dalszej części uda warto się zastanowić czy problemem jest rzeczywiście obszar,  który boli, a nie gdzieś wyżej. Oczywiście ten tok myślenia doskonale sprawdza się w analizowaniu każdego przypadku, a nie tylko nerwu udowego.

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.