Mostek łączący wiele struktur

Mostek (łac. sternum) to niewielka, nieparzysta i spłaszczona kość będąca w większości wypadków najbardziej wysuniętą w przód (płaszczyzna strzałkowa) częścią układu kostnego.  Jest środkową częścią przedniej ściany klatki piersiowej. Leży na wysokości od trzeciego do około dziesiątego kręgu piersiowego (Th3-Th10).

Już od starożytności kształt mostka kojarzył się krótkim greckim mieczem, stąd też jego składowe części otrzymały nazwę przypominającą wspomniany miecz. Część górna nazywana jest rękojeścią, część środkowa trzonem, a część dolna wyrostkiem mieczykowatym.

Zrzut ekranu 2016-05-11 o 08.45.21
Mostek, widok od przodu i od lewej strony. Essential Anatomy 5.

Mostek to struktura, która łączy ze sobą wiele elementów, dlatego jak pomyślimy o jego nazwie to wiemy dlaczego został właśnie nazywany tak a nie inaczej. Idąc od góry do mostka przyczepiają się oba obojczyki stawem mostkowo-obojczykowym. Ten niewielki staw jest jedynym kostnym połączeniem całej kończyny górnej zaliczanej do kośćca obwodowego z jego centralną częścią. Z anatomicznego punktu widzenia jeżeli w tym miejscu "odczepilibyśmy" obojczyk od mostka to ze "zdjęciem ręki" nie powinno być żadnego problemu. Jakby spojrzeć na połączenie mostkowo-obojczykowe od przodu to tworzą one mniej więcej literę T. Poniżej również do rękojeści mostka przyczepia się chrzęstna część pierwszego żebra, następnie w połączeniu rękojeści mostka i trzonu, chrząstka żebra numer dwa. Przez cały trzon, aż do połączenia trzonu z wyrostkiem mieczykowatym znajdują się połączenia kolejnych pięciu żeber. Oznacza to, że do samego mostka przyczepiają się siedem żeber, nazwanych żebrami prawdziwymi.

Zrzut ekranu 2016-05-11 o 08.44.42
Połączenia mostka z obojczykami i siedmioma żebrami. Essential Anatomy 5.

Oprócz licznych połączeń kostnych do mostka przyczepia się wiele struktur mięśniowo-powięziowych m.in. mięsień piersiowy większy, mostkowo-obojczykowo-sutkowy, prosty brzucha czy przepona. Dzięki tym połączeniom mostek jest łącznikiem tułowia z kończyną górną, a także szyi z brzuchem, a dokładniej struktur tworzących przednią ścianę szyi z najbardziej powierzchowną ścianą brzucha.

Dzięki tym wszystkim połączeniom praca z mostkiem może być świetnym sposobem do poprawy pracy wszystkich struktur, które przyczepiają się do niego. Dlatego mostek jest czymś o czym warto pamiętać w swojej terapeutycznej praktyce.

Pozdrawiam,

Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.