Mięśnie płatowate – bandaż karku

Ponoć właśnie od podobieństwa do szerokich płatów opatrunku powstała nazwa mięśni płatowatych (mm spleni). Choć często mówi się o jednym mięśniu płatowatym, anatomicznie mogą one być od siebie zupełnie odseparowane – o ile oczywiście wciąż myślimy o mięśniach jako pojedynczych siłownikach, nie jak o potężnej sieci mięśniowo-powięziowej. Także na potrzeby podziału czysto anatomicznego wymieniamy mięsień płatowaty głowy (m. splenius capitis) i mięsień płatowaty szyi (m. splenius cervicis). Należą one do głębokich mięśni grzbietu, do podgrupy mięśni kolcowo-poprzecznych. Ich główną funkcją jest stabilizacja głowy oraz przeciwdziałanie powszechnemu obecnie zjawisku – nadmiernej protrakcji i pochyleniu głowy. Musimy przyznać, że dokładamy mu chyba zbyt wiele pracy i zwyczajnie w świecie nie radzi on sobie zbyt dobrze z tym zadaniem biorąc pod uwagę większość osób odwiedzających nasze gabinety. Na szczęście całą odpowiedzialnością możemy obarczyć nie tylko jego, ale również jego agonistów, oraz oczywiście błędne nawyki nas samych – ludzi.

Mięsień płatowaty głowy

Rozpoczyna się od wyrostków kolczystych na poziomach od trzeciego kręgu szyjnego aż do drugiego piersiowego oraz na więzadle je pokrywającym – karkowym i nadkolcowym. Biegnie ukośnie w górę by zaczepić się tuż poniżej kresy karkowej górnej oraz do wyrostka sutkowatego kości skroniowej. Ostatni przyczep przykrywa ścięgno mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Mięsień ten prostuje głowę i delikatnie rotuje ją w kierunku skurczu przy pracy jednostronnej oraz prostuje głowę przy skurczu obustronnym. Nigdy nie działa on samodzielnie. Wraz z jego pracą aktywują się również mięśnie najdłuższy głowy, kolcowy głowy, półkolcowy głowy oraz tylne włókna wspomnianego mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego.

Zrzut ekranu 2016-05-16 o 13.20.46
Płatowaty głowy, widok od dołu. Essential Anatomy.

Mięsień płatowaty szyi

Rozpoczynają się często wspólnie z mięśniem płatowatym głowy, ich przyczep początkowy sięga jednak dalej – nawet do piątego kręgu piersiowego. Następnie wędruje pionowo ku wyrostkom poprzecznym pierwszych trzech kręgów szyjnych. Jego głównym zadaniem jest prostowanie szyi w kierunku strony poddanej skurczowi, bądź symetryczny wyprost przy obustronnym działaniu.

Zrzut ekranu 2016-05-16 o 13.20.29
Płatowaty szyi. Essential Anatomy.

Warto też dokładnie zbadać te mięśnie pod kątem obecności aktywnych punktów spustowych, zwłaszcza w przypadku promieniującego bólu w okolice potylicy – co może zmylić nas przy diagnostyce bólu głowy – oraz bólu w rejonie oka po stronie problematycznego mięśnia. Więcej o punktach spustowych poczytacie w naszych dwóch wpisach: jak znaleźć punkt spustowy i jak zlikwidować punkt spustowy.

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.