Przepona - różne możliwości pracy

Patrząc na funkcję jakie pełni przepona, jej budowę oraz liczne korelacje z całym ciałem można powiedzieć, że przepona jest zdecydowanie najciekawszym mięśniem naszego ciała. Popularne słowa A. T.  Still’a. twórcy osteopatii brzmią: „ Wszystkie części ciała, są bezpośrednio lub pośrednio połączone z przeponą”. Jeżeli tak jest to w tym momencie wpis mógłby być zakończony gdyż istnieje olbrzymia ilość powodów do pracy z przeponą. Być może tak jest.

Poprzecznie prążkowany mięsień szkieletowy mający w sobie zarówno obszerną część ścięgnistą jak i jeszcze większą mięśniową oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzucha. Żeby zwizualizować sobie tą ciekawą strukturę musimy wiedzieć gdzie i jak jest umiejscowiona w naszym ciele.

Środek przepony to tak zwany środek ścięgnisty, część obwodowa mięśniowa jest rozległą strukturą, która przyczepia się do następujących struktur:

Sam fakt, że przepona jest głównym mięśniem oddechowym utrzymującym nas przy życiu, pogłębiając objętość klatki piersiowej w płaszczyźnie poprzecznej, powodując jednocześnie, że oddech jest wydajniejszy, będąc tym samym mięśniem na którego nie mamy wpływu i nie możemy go kontrolować. Możemy jedynie wspomagać pracę przepony przez angażowanie innych struktur mających wpływ na oddech. Przepona nie ma receptorów czucia głębokiego co sprawia, że nie czujemy jej. Nie potrafimy zlokalizować jej położenia tak jak robimy to z innymi mięśniami szkieletowymi. Jednym słowem jest „narządem” autonomicznym, który pracuje samodzielnie, a my możemy jej jedynie pomagać tworząc idealne warunki dla jej funkcjonowania.

Na naszym szkoleniu z Masażu Tkanek Głębokich praca z przeponą jest jednym z ważniejszych tematów, a sama przepona jest strukturą nr 2 na liście struktur ważnych do opracowania, jeśli chodzi o globalny wpływ na całe ciało (na miejscu nr 1 są mięśnie podpotyliczne). 

Tego jak można z nią pracować dowiecie się z dwóch naszych ostatnich filmów. Są to techniki, które zdecydowanie warto wprowadzić do praktyki gabinetowej. U nas sprawdzają się naprawdę świetnie. Natomiast jeżeli interwsuje Was temat anatomii przepony to zachęcamy do przeczytania wpisu Najwięszke sito w Twoim ciele. Przepona i jej korelacje anatomiczne.

Miłego czytania i oglądania.

 

 

Dzięki za uwagę
Pozdrawiam Patryk Sobotka

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.