Masaż bańką chińską

Bardzo często masaż bańką chińską jest kojarzony jedynie z antidotum na cellulit i rozstępy. Tymczasem ta metoda ma znacznie szersze zastosowanie… Zacznijmy jednak od początku.

 

Od czego się zaczęło?

Terapia próżniowa wykorzystywana we współczesnym masażu bańkami chińskimi jest znana w Chinach od tysięcy lat. W Europie już setki lat temu stosowano leczenie podciśnieniem. Wykorzystywano do tego wydrążone rogi, które pomagały osobom z dolegliwościami dróg oddechowych lub chorym na zespoły bólowe kręgosłupa. Masaż bańską chińską znalazł zastosowanie również w medycynie ludowej. Zapewne niektórzy z nas jeszcze pamiętają szklane bańki, które mamy i babcie stawiały nam na plecach. Wówczas wykorzystywano je do leczenia przeziębień i grypy. Dopiero po latach zagościła w gabinetach masażu i zaczęto je stosować jako pomoc w leczeniu wielu innych dolegliwości.

 

Współczesne bańki chińskie

Skuteczność współczesnej bański chińskiej wbrew pozorom opiera się na tej samej prostej metodzie, co wieki temu. Podciśnienie wytwarzające się w bańce powoduje zassanie fałdu skóry wraz z tkankami. Wytworzenie się próżni pobudza krążenie krwi, usuwanie toksyn i uelastycznienie skóry. Zazwyczaj bańki chińskie są wykonane z gumy, jednak na rynku można znaleźć również szklane bądź bambusowe. Bez względu na materiał, wszystkie charakteryzują się okrągłym kształtem i zaokrąglonymi brzegami, umożliwiającymi zassanie na skórze.

 

Na czym polega masaż?

Przed przystąpieniem do masażu dana partia skóry powinna być dokładnie oczyszczona, osuszona i natłuszczona, na przykład za pomocą oliwki. W międzyczasie można podgrzać bańkę, wysuszyć ją i specjalnym ruchem opróżnić z powietrza. Dopiero wówczas należy ją przyłożyć do skóry w taki sposób, by przyczepiła się do ciała. Tak rozpoczyna się masaż wykonywany powolnymi i okrężnymi ruchami bańki w kierunku dosercowym. Trwa on zazwyczaj około 15-30 minut i kończy się kilkuminutowym ręcznym masażem danej partii ciała.

 

Jakie są wskazania?

Obecnie masaż bańką chińską jako metoda relaksacyjno-lecznicza ma bardzo szerokie zastosowanie. Poza wspomnianym już zmniejszaniem cellulitu i rozstępów można wymienić kilka innych skutków regularnego stosowania masażu:

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.