Fizjoterapia w leczeniu zawrotów głowy

Prawdopodobnie każdemu choć raz w życiu zakręciło się w głowie. I nie ma w tym nic dziwnego, jeśli jest piąta rano, zadzwonił budzik a Ty gwałtownie wstajesz, choć umysłem jesteś jeszcze w swoim śnie. Zdecydowanie gorzej, jeśli w głowie kręci Ci się znacznie częściej, na przykład, kiedy zerkasz pod biurko w pracy, jedziesz samochodem bądź obracasz się na drugi bok w trakcie oglądania telewizji. Częste zawroty głowy są nie tylko nieprzyjemne i uciążliwe. Grożą upadkiem, co jest niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych. Skąd bierze się ten objaw? Co możesz zrobić, by się go pozbyć?

Odpowiedź nie jest prosta. Zawroty głowy są objawem różnych dolegliwości, w tym kilku dosyć groźnych. Jeśli problem pojawił się w przeciągu kilku dni lub tygodni i trwa jednorazowo dłużej niż godzinę, czym prędzej udaj się do lekarza! Dokładne badanie neurologiczne pozwoli wykluczyć poważne problemy takie jak zapalenie nerwu przedsionkowego, zapalenie błędnika, przetokę przychłonkową bądź tak zwane zaburzenia ośrodkowe, związane z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego.

Kiedy przebada Cię lekarz i zadecyduje o terapii, często ważnym jej elementem jest wprowadzenie rehabilitacji ruchowej lub specjalnych manewrów pozycyjnych, stosowanych w przypadku rozpoznania łagodnych napadowych zawrotów głowy (ŁNZG lub BPPV). Leczenie takie pozwala wykorzystać doskonałe zdolności naszego mózgu do przebudowy, zwane neuroplastycznością. Można powiedzieć, że nasz mózg jest w stanie pozbyć się zawrotów głowy, budując nowe połączenia nerwowe i ucząc się, jak funkcjonować nawet po dość poważnym uszczerbku skutkującym zawrotami głowy. Fizjoterapeuta zademonstruje i przeprowadzi z Tobą takie ćwiczenia. Mają one kilka zasad:

- Progresja. Początkowo możesz odczuwać zawroty głowy nawet przy prostych ćwiczeniach, nie zniechęcaj się jednak. Trening, który wywołuje objawy w tym przypadku jest wskazany. Dość szybko zaczniesz adaptować się do wykonywanych ćwiczeń i fizjoterapeuta pokaże Ci nowe, trudniejsze.

- Bezpieczeństwo. Ćwicz w asyście fizjoterapeuty, natomiast ćwiczenia które masz wykonać w warunkach domowych rób z kimś z bliskich. Zapobiegnie to sytuacji, kiedy silne zawroty głowy mogłyby spowodować upadek.

- Konsekwencja. Mózg, by nauczyć się jak funkcjonować w nowej sytuacji potrzebuje dużej powtarzalności. Sumiennie wykonuj ćwiczenia w takiej ilości, jaką zaleci Ci fizjoterapeuta. Nie pomijaj kolejnych sesji!

- Cierpliwość. Niestety, zawroty głowy często nie są problemem, który można wyleczyć w kilka dni. Uzbrój się w cierpliwość. Twój układ nerwowy potrzebuje trochę czasu, by przyswoić nowe informacje i wdrożyć je w życie.

W naszym gabinecie zajmujemy się również terapią zawrotów głowy. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich, skontaktuj się z nami. Wspólnie ustalimy plan, który pomoże pozbyć się tej dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.