3 proste pomysły, jak być skuteczniejszym terapeutą! Za darmo!

Ten temat spędza sen z powiek tysięcy terapeutów na całym świecie. Świadczą o tym pełne sale wykładowe na uniwersytetach i akademiach, szkoleniach podyplomowych czy weekendowych warsztatach. Co roku ukazują się setki pozycji książkowych wypełnionych po brzegi wszystkim tym, co wydawałoby się najważniejsze – technikami, ćwiczeniami, strategiami terapeutycznymi, przeglądami badań naukowych itd. Technologia zapewnia nam coraz to lepsze atlasy anatomiczne, bardziej przystępne książki z medycyny ogólnej i mnóstwo narzędzi pomocnych w pracy gabinetowej. Czy to jest już wszystko? A może aż wszystko? Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na kilka detali, które poprawią Twoją skuteczność w pracy, a jednocześnie nie wymagają od Ciebie zainwestowania ani grosza. Zaczynamy!

Uśmiech

O ile nie jesteś strasznym gburem, to powinno być oczywiste. Mimo wszystko nie jest. Zwykły uśmiech sprawia, że automatycznie jesteś odbierany jako ktoś, kto wykonuje swoją pracę z powołania. Nie siedzisz tu za karę. Oznacza to jednocześnie, że można śmielej podpytać Cię o różne sprawy, przyjemniej spędzić czas na terapii (nawet, jeśli niemiłosiernie boli!) i wrócić do Ciebie za jakiś czas, kiedy będzie taka potrzeba. Co jednak, jeżeli nie jest Ci do śmiechu? Cóż, każdemu zdarza się gorszy dzień. Jednak, jeśli jest to już tydzień, dwa, miesiąc – może warto coś z tym zrobić? Urlop czy praca nad samym sobą przełoży się też na to co dzieje się w pracy. Warto zapoznać się z teorią „fake it till you make it!”. Pomaga!

Zainteresowanie

Zainteresowanie drugim człowiekiem czasami mylimy z wścibstwem. Pamiętaj, że zdrowe, ludzkie zainteresowanie to ważna sprawa. Znaczna część osób, które zdecydowały się na odwiedziny Twojego miejsca pracy znacznie bardziej potrzebuje zainteresowania niż bardzo wyszukanych technik terapii manualnej. Spędzamy z ludźmi znacznie więcej czasu niż lekarz w przychodni, dlatego mamy szanse znacznie lepiej poznać potrzeby naszych pacjentów. I oczywiście ich samych! Nie macie pojęcia jak wiele ciekawych osobistości codziennie spotykacie. Wystarczy pogadać!

Uczciwość

Czy zdarza Ci się mieć wątpliwości co do tego, czy jesteś w stanie pomóc swojemu pacjentowi? Mam nadzieję, że tak. Jeśli jesteś nadmiernie pewny siebie, skazujesz zarówno siebie jak i pacjenta na nieprzyjemności. Warto w razie wątpliwości poprosić o wykonanie dodatkowych badań, wizytę u bardziej doświadczonego kolegi bądź specjalistę innej dziedziny medycyny – lekarza, psychologa czy dietetyka. Pacjenci na pewno docenią to, że dbasz o ich zdrowie. Wbrew temu, co możesz myśleć, wcale nie uznają Cię za osobę niekompetentną – wręcz przeciwnie! Odsyłanie pacjentów z trudnymi problemami jest oznaką dojrzałości i uczciwości terapeuty. Te osoby na pewno do Ciebie wrócą i będą Ci wdzięczne za okazaną troskę.

Może znasz więcej sposobów na to, jak skuteczniej (i milej!) pracować jako masażysta czy fizjoterapeuta? Daj znać w komentarzu tutaj na blogu bądź na naszym Facebooku!

Pozdrawiam, Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.