Nerw dodatkowy - pomyśl o nim pracując z karkiem!

Ostatnio mój kumpel Marcin napisał dla was świetny artykuł dotyczący nerwu pachowego, jeśli jeszcze się z nim nie zapoznaliście to koniecznie odsyłam was do przeczytania w wolnej chwili. Ja natomiast aby nie odbiegać obszarowo nazbyt daleko, wezmę na tapet sławetny mięsień czworoboczny, inaczej mięsień kapturowy, ale nie będę was zanudzał jego anatomią oraz tym jaka to praca z nim jest fantastyczna (tak naprawdę to nudna!). Skupię się na nerwie czaszkowym oznaczonym numerem XI. Coś już świta w głowię? Oczywiście, że tak! Drodzy państwo, mili czytelnicy, nerw dodatkowy.

Z racji tego, że czytelnikami naszego bloga są nie tylko młodzi lub bardziej zaawansowani adepci fizjoterapii, ale też pacjenci i osoby, które dany temat mógł zaciekawić, to śpieszę z wyjaśnieniem czym nerwy czaszkowe są.

Nervi Craniales czyli mądrzę brzmiące po łacinie nerwy czaszkowe tworzą 12 par nerwów mających swój początek w obrębie mózgowia i w jego obszarze głównie przebiegają. Odpowiadają za wrażenia zmysłowe, funkcje wydzielnicze gruczołów, zarządzają pracą wielu grup mięśniowych. Oznaczamy je cyframi rzymskimi od I do XII, a nas dziś głównie interesuje numerek XI.

Nerw dodatkowy, unerwiający ruchowo, posiada część czaszkową oraz rdzeniową. Pierwsza bierze się z dolnych neuronów ruchowych, które znajdują się w ogonowej części jądra dwuznacznego. Gałąź wewnętrzna zawiera w sobie włókna gałęzi gardłowych i krtaniowych nerwu błędnego, nerwów zaopatrujących podniebienie miękkie. Niektóre z aksonów mogą być często traktowane jako część nerwu dziesiątego, błędnego. Jeśli natomiast mówimy o części rdzeniowej, to powstaje w dolnych neuronach ruchowych w części bocznej czterech lub pięciu górnych segmentów odcinka szyjnego rdzenia kręgowego. Aksony w postaci nici korzeniowych wychodzą z bocznej krawędzi rdzenia kręgowego, wstępując poza więzadła ząbkowane, gdzie łączą się, tworząc pojedynczy nerw. Nerw ten przechodzi przez otwór wielki przyłączając się do nerwu błędnego, wychodzą wspólnie przez otwór szyjny.

Co w pracy z odcinkiem szyjnym oraz mięśniem mostkowo-obojczykowo-sutkowym czy przede wszystkim czworobocznym powinno nas zaniepokoić?
Opadnięcie barku, zanik i utrata napięcia oraz masy mięśniowej, szczególnie u osób starszych mogą wskazywać na guza mózgu, takie osoby należałoby odesłać na dodatkowe badania. Stany po przebytym mózgowym zapaleniu opon, urazy w obrębie głowy i szyi

Pacjent z podrażnionym nerwem dodatkowym będzie miał problem z uniesieniem barku, skręceniem głowy w stronę zdrową, a w przypadku obustronnego porażenia nerwu, problem z utrzymaniem głowy. W tym całym natłoku pełnych grozy informacji należy pamiętać że nie są to częste urazy, a dodatkowo fizjoterapeuta nie boi się żadnych wyzwań i jest sobie w stanie poradzić praktycznie ze wszystkim, nawet włożeniem chusteczki do nosa z powrotem do opakowania w nienaruszonym stanie.

No dobra to jeśli każdy już podczas czytania poruszył minimum dwa razy każdym z barków, obrócił głowę w prawo i w lewo to czas na weekend i zasłużony relaks.

Pozdrawiam

Patryk Wąsowski

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.