5 praktycznych porad, jak wyciągnąć z każdego szkolenia 100% korzyści!

Dziś chciałbym ze swojej perspektywy przedstawić Wam co robię, żeby z każdego szkolenia w jakim uczestniczę wycisnąć wszystko co najcenniejsze. Moje podejście bardzo się zmieniło na przestrzeni lat, zaobserwowałem też, co przynosi mi i innym uczestnikom dużo wiedzy i satysfakcji, a jakie zachowania sprawiają, że pod koniec szkolenia nie bardzo jesteśmy w stanie powiedzieć, o czym ono tak naprawdę było. To dość ważny temat, ponieważ jako grupa zawodowa prężnie się rozwijamy, poświęcamy często kilka tygodni w roku na samodoskonalenie na kursach podyplomowych, nie licząc codziennej nauki z literatury, atlasów, nagrań, notatek bądź samych studiów. Co zrobić, żeby ten czas dobrze wykorzystać i nie zaprzepaścić zainwestowanego czasu i środków?

 1. Przygotuj się!

Nawet najlepsze szkolenie i najlepszy nauczyciel nie będzie w stanie przekazać Ci pełni informacji, jeśli się do niego nie przygotujesz. Im trudniejsze wybierzesz szkolenie, tym więcej czasu musisz poświęcić na przygotowanie. Ja zazwyczaj zaczynam naukę na trzy miesiące przed rozpoczęciem kursu. Zainteresuj się samym modelem terapeutycznym - jakie ma założenia, na czym się skupia, kiedy może być przydatny. Zapytaj organizatora bądź prowadzącego szkolenie o literaturę z której możesz zaczerpnąć informacje o metodzie, oraz które działy medycyny powinieneś powtórzyć - zazwyczaj jest to anatomia i fizjologia, ale coraz więcej szkoleń porusza tematy kliniczne, o czym warto mieć pojęcie jeszcze przed kursem. Przeczytaj polecane książki, zanotuj pytania bądź niejasności. Dobrze przygotowany grunt pozwoli Ci szlifować umiejętności bez zbędnego zastanawiania się o co może chodzić w danym temacie.

2. Zadbaj o warunki do nauki!

Często popełnianym błędem jest natłok różnych zadań do zrobienia przed, po i w trakcie kursu. Postaraj się nie pracować po zakończonym dniu szkoleniowym. Zarezerwuj chwilę czasu na powtórkę z materiałów szkoleniowych i nie zapominaj o odpoczynku. Zazwyczaj dowiesz się wielu nowych rzeczy i będziesz potrzebować trochę czasu, by zapamiętać i naprawdę zrozumieć to wszystko. Odbieranie telefonów i sprawdzanie Facebooka w trakcie kursu naprawdę nie pomaga. Przemyśl też, czy nie potrzebujesz zabrać ze sobą czegoś do jedzenia, wygodnego stroju i obuwia, oraz czegoś do pisania. Nie polecam też tak popularnego nagrywania szkolenia. Najczęściej skupisz się na tym, czy masz dobre ujęcie, a nie na tym, co mówi prowadzący. Wiele osób wraca do stołu przećwiczyć technikę i… nie ma zielonego pojęcia, co się przed chwilą działo. Mało tego, prawdopodobnie do nagrań z kursu już nigdy nie wrócisz, zalegną gdzieś na dysku komputera. Dobrym pomysłem może być nagranie treści szkolenia dyktafonem. Możesz wtedy odsłuchać treść jadąc do pracy bądź na uczelnię bez potrzeby wpatrywania się w monitor. Techniki nie są aż tak ważne ani ciekawe jak może się wydawać.

 3. Zadawaj pytania!

Dokładnie tak. Kto pyta, nie błądzi. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś tématu, śmiało zapytaj prowadzącego, czy może to wytłumaczyć dokładniej. Naprawdę, nikt nie będzie się śmiał. Przychodzisz na szkolenie aby się uczyć, a nie pokazywać wszystkim, że jesteś alfą i omegą. Zadając pytania często wywołuje się dyskusje, która potrafi wnieść ogromną wartość dla całego spotkania. Ponadto, jeśli przegapisz możliwość zadania pytania, możliwe, że nie zrozumiesz wynikającego z tematu kolejnego zadania i błędne kółko się zamknie. Z prowadzącym szkolenie wykładowcą też możesz nie mieć w przyszłości kontaktu, także wykorzystaj ten czas jak najlepiej.

 4. Wykorzystaj w praktyce!

Nawet najlepsze techniki i wiedza staną się bezwartościowe, jeśli nie będziesz ich wykorzystywać w praktyce. Wiele szkoleń oferuje mnóstwo technik, niektóre zaledwie kilka. Bez względu na ilość, po prostu próbuj. Jak mówi przysłowie, ćwiczenie czyni mistrza. Daj sobie też trochę czasu na praktykę pomiędzy szkoleniami. Znam sporo osób które co miesiąc robią jakiś kurs. Wątpię, czy takie krótkie przerwy pomiędzy nimi pozwolą przećwiczyć to, czego się nauczą. W praktyce dyplomy ze szkoleń są bezwartościowe - nikt nie będzie oczekiwać od Ciebie kawałka papieru, tylko efektywności pracy.

5. Powtarzaj informacje!

Do notatek warto od czasu do czasu wrócić. Praktyka sprawi, że niektóre techniki czy wiedza wydadzą się początkowo nieprzydatne, ale po jakimś czasie może nam zabraknąć właśnie jednego kluczowego zdania. Chętnie wracam do już przeczytanych książek, odsłuchuję nagrania bądź czytam skrypty z odbytych szkoleń. Nie musisz poświęcać na to dużo czasu. Szybkie odświeżenie informacji pozwoli Ci odgrzebać z głębi pamięci cenne rady, korelacje czy techniki.

      Mam nadzieję, że te 5 rad pozwoli Wam poprawić efektywność nauki przed, w trakcie i po szkoleniach. I nie będziecie musieli popełnić kilku błędów, które zdarzają się naprawdę często. Zapraszamy Was na Terapię Punktów spustowych w 2017 roku do KRAKOWALUBLINA i innych miast w 2018 roku oraz Masaż Tkanek Głębokich do GDAŃSKA, LUBLINA i pozostałych miejsc w przyszłym roku.

Pozdrawiam,
Maciej Duczyński

 

 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.