Splot lędźwiowy - kilka nerwów, o których nie pamiętasz!

Jaka pierwsza myśl przychodzi Wam do głowy, gdy pacjent mówi, że ma problem z odcinkiem lędźwiowym? Większość zapewne odpowie „rwa kulszowa”. Mam odczucie, że to właśnie z tym stwierdzeniem większość osób kojarzy problemy w obrębie tego odcinka. Natomiast splot lędźwiowy posiada jeszcze kilka innych struktur nerwowych, które chciałbym Wam przybliżyć w dzisiejszym wpisie. Są to krótkie nerwy biorące swój początek w górnych poziomach kręgosłupa lędźwiowego.

Nerw biodrowo-podbrzuszny bierze swój początek na poziomach Th12 oraz L1. Posiada on zarówno włókna czuciowe jak i ruchowe. Zaopatruje skórę okolicy łonowej znajdującą się nad więzadłem pachwinowym oraz mięśnie skośne, głównie w ich dolnej części. Początkowo biegnie on z tyłu nerki, pomiędzy mięśniem lędźwiowym a czworobocznym lędźwi. W dalszej części przebija się na wysokości grzebienia biodrowego, aby znaleźć się pomiędzy mięśniem poprzecznym a skośnym wewnętrznym. Na poziomie kolca biodrowego przedniego górnego przechodzi pomiędzy obydwoma mięśniami skośnymi dochodząc do pochewki mięśnia prostego brzucha.

Nerw biodrowo pachwinowy wychodzi z pierwszego poziomu lędźwiowego. Podobnie jak jego poprzednik jest nerwem mieszanym. Zakres skóry unerwiany przez niego obejmuje otrzewną ścienną, skórę okolic intymnych oraz przyśrodkowej stronie pachwiny. W swym przebiegu mięsień biegnie poniżej nerwu biodrowo-podbrzusznego. Początkowo przebiegając pomiędzy mięśniem lędźwiowym i czworobocznym, tylnie w stosunku do nerki. W dalszym przebiegu leży na mięśniu biodrowym, skośnym wewnętrznym oraz zewnętrznym. Razem z powrózkiem nasiennym przebiega przez kanał pachwinowy powierzchowny, by oddać swoje gałązki skórne.

Nerw płciowo-udowy rozpoczyna się na pierwszym i drugim poziomie kręgosłupa lędźwiowego. Jest głównie czuciowy. W swym przebiegu przebija mięsień lędźwiowy by na jego przedniej powierzchni podzielić się na dwie gałązki. Ma to miejsce w dolnej części mięśnia lędźwiowego, w rzucie 3 -5 kręgu. Biegnie on pod otrzewną krzyżując się z tylną częścią moczowodu. Gałąź płciowa kieruje się w stronę kanału pachwinowego, aby oddać głównie skórne gałązki zaopatrujące czuciowo okolice krocza i przyśrodkowej strony pachwiny. Gałąź udowa przechodząc pod więzadłem pachwinowym biegnie w rozstępie naczyń leżąc na przedniej części tętnicy udowej. Oddaje gałązki skórne do obszaru górnej części trójkąta udowego.

Podrażnienie tych struktur daje bóle w okolicach zgodnych z ich unerwieniem czuciowym. Bóle w okolicach pachwiny nie zawsze muszą być powiązane z problemami stawu biodrowego. Ciekawą korelacją jest też położenie tych nerwów w stosunku do nerki, której dysfunkcje zdecydowanie mogą manifestować się tą drogą. Jakie są Wasze doświadczenia w pracy z tymi strukturami? Koniecznie dajcie znać w komentarzach pod artykułem.

 

Pozdrawiam,
Marcin Ciecierski

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.