Dokucza Ci ból? Napij się... Kawy!

Nie od dziś wiadomo, że ból i nasze codzienne nawyki żywieniowe idą ze sobą w parze. Osoby odżywiające się lepiej doświadczają mniej bólu w swoim życiu. Naukowcy postarali się sprawdzić jeszcze jedną substancję, od której zaczyna się dzień milionów ludzi na całym świecie.

Niepozorne, brązowe ziarna siejące w całym pomieszczeniu unikalny zapach mogą być jednocześnie modulatorem bólu. Ciekawe badanie przeprowadzono na University od Alabama. Zapytany o nie profesor Burel Goodin twierdzi, że główną zasługą tego szczególnego działania kawy jest jej najpopularniejszy składnik - kofeina. W uniwersyteckim laboratorium poproszono uczestników o notowanie ilości kawy jaką piją w przeciągu tygodnia, następnie sprawdzano, jakie wartości nacisku i temperatury na ich przedramię i kark będą wywoływać ból. Wyniki okazały się zaskakujące! 

Osoby pijące więcej kawy znosiły bezbolesnie większe wartości kompresji i temperatury, niż uczestnicy badania, którzy pili jej mniej lub wcale. Wartości były też dość znaczne - już 100mg kofeiny, co odpowiada zaledwie dwóm malutkim filiżankom aromatycznego espresso bądź jednej małej filiżance kawy z ekspresu przelewowego sprawiały, że temperatura odczuwana jako ból była wyższa aż o 5 stopni Celsjusza! Równie znacząca różnica dotyczyła nacisku. 

Oczywiście badanie to ma pewne ograniczenia, niemniej jednak, znając mnóstwo innych prozdrowotnych właściwości czarnego napoju mocy możemy bez wyrzutów sumienia dolać sobie jeszcze troszkę... Albo dowiedzieć się, czy przyda nam się bardziej ona, czy masaż ;)

 

Pozdrawiam serdecznie,
Maciej Duczyński

 

Źródła: 

  1. „Higher habitual dietary caffeine consumption is related to lower experimental pain sensitivity in a community-based sample” Psychopharmacology, November 2018
  2. „The role of caffeine in pain management: a brief literature review.” Anesth Pain Med, 6(3), e33193

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.