Boli Cię szyja i kark? Być może to Twój żołądek!

Brzuch to bardzo ważna część naszego ciała. Możemy wręcz powiedzieć, że rządzi się swoimi własnymi prawami, posiada samodzielny układ nerwowy, chroni nas przed wieloma chorobami i dzielnie zmaga się z każdym kęsem naszych posiłków. Co jednak łączy go z naszym aparatem ruchu? Czy możliwe jest, żeby od problemów żołądkowych rozbolał nas kark? Okazuje się, że tak.

I nie jest to właściwie nic nowego. Nasi przodkowie już wiele wieków temu leczyli różne dolegliwości bólowe za pomocą ziół, diety, ale też terapii manualnej brzucha. Dawne metody mogłyby mocno dziwić, jednak obecnie dobry fizjoterapeuta potrafi delikatnie i skutecznie leczyć wiele dolegliwości właśnie przez powłoki brzuszne. Dlaczego taka terapia ma sens?

Często zupełnie nie łączymy dolegliwości trawiennych z bólami grzbietu, karku czy lędźwi. Kiedy pytamy naszych pacjentów o to, czy odczuwają wzdęcia, zaparcia, zgagę, odbijania treści pokarmowej czy inne przypadłości układu pokarmowego zazwyczaj przyznają, że faktycznie mają one miejsce. To co jemy, jak się poruszamy, jak śpimy czy też jak eksploatujemy nasze ciało potrafi nasilać zarówno takie objawy, jak i sam ból mięśniowo-powięziowy, który w takich przypadkach jest po prostu efektem głębiej leżącego problemu. Jeśli przyjrzymy się dokładnie samemu unerwieniu autonomicznego narządów wewnętrznych, nie sposób przegapić, że są one unerwiane z tych samych poziomów rdzenia kręgowego co mięśnie. Fizjologia człowieka posługuje się terminem odruchu trzewno-somatycznego, co oznacza po prostu „przeniesienie” informacji z zewnątrz na mięśnie. Nasz mózg odczytuje takie sygnały jakby pochodziły one z aparatu ruchu, dlatego też przy problemach żołądkowych możemy odczuwać ból karku, zaburzenia pracy wątroby z kolei znajdują swoje odzwierciedlenie w funkcji barku, natomiast nieprawidłowa praca nerek i pęcherza moczowego może spowodować ból kolan. Czy to oznacza, że powinniśmy koniecznie zrobić USG i wdrożyć farmakoterapię?

Otóż nie. Najczęściej takie zaburzenia dają objawy subkliniczne, to znaczy, że nie dają pełnego obrazu chorobowego dla danego narządu i nie jest wymagana interwencja lekarza. Odpowiednio przeszkolony fizjoterapeuta potrafi zbadać dokładnie stan narządów jamy brzusznej i ocenić, czy pacjent powinien udać się do lekarza, czy też może podjąć specjalistyczną fizjoterapię.

Co ciekawe, takie podejście do terapii zainteresowało wielu badaczy. Jedno z ciekawszych badań obejmowało 28 osób, które podzielono na dwie grupy. Jedna z nich została poddana terapii trzewnej, natomiast druga łudząco podobnej terapii placebo. Efekt okazał się całkiem przyzwoity, ponieważ u osób na których zastosowano prawdziwą terapię zmniejszył się znacząco poziom bólu i wzrósł zakres ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa. Ponadto efekt ten utrzymał się długoterminowo! Takich badań jest coraz więcej, tak samo jak pozytywnych opinii i wyników terapeutycznych. Z niecierpliwością czekamy na więcej. Jedno jest pewne - kompleksowe podejście do zdrowia człowieka jest konieczne, by skutecznie diagnozować i leczyć. 

Odczuwasz problemy związane z szyją, grzbietem lub odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa? Warto odwiedzić fizjoterapeutę, który dokładnie Cię zbada i zaproponuje terapię skrojoną na miarę Twoich potrzeb. Zapraszamy na wizytę! :)

Pozdrawiamy serdecznie,
Ekipa Projekt Masaż

Warszawa, ul. Miłobędzka 17
+ 48 516 624 398 

Bibliografia:

  1. Silva ACO, Biasotto-Gonzalez DA, Oliveira FHM, et al. Effect of Osteopathic Visceral Manipulation on Pain, Cervical Range of Motion, and Upper Trapezius Muscle Activity in Patients with Chronic Nonspecific Neck Pain and Functional Dyspepsia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Pilot Study. Evid Based Complement Alternat Med. 2018;2018:4929271. Published 2018 Nov 11.
  2. Tamer S. et al. The effect of visceral osteopathic manual therapy applications on pain, quality of life and function in patients with chronic nonspecific low back pain. J Back Musculoskelet Rehabil.2017;30(3):419-425 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.