Wątroba, a ból barku

Wątroba znajduje się w okolicy prawego podżebrza (a dokładniej: krawędź górna (od przodu V przestrzeń międzyżebrowa po prawej/ VI przestrzeń międzyżebrowa po lewej; od tyłu między Th8 i Th9 do VII żebra prawego. Krawędź dolna od przodu: prawy łuk żebrowy/ od tyłu od Th12 do XI żebra), więc jak to możliwe, że w tak oddalonym miejscu, jak bark czujemy ból związany z tym narządem. To proste, istnieją anatomiczne powiązania pomiędzy różnymi częściami ciała. Mechanizm pojawienia się bólu rzutowanego (oddalonego) jest bardzo logiczny, jeśli szczegółowo zagłębimy się w anatomię każdego z nas.

Pacjenci trafiają do gabinetu z różnymi dysfunkcjami, różnych części ciała, które wynikają z różnych powodów. Kiedy cierpimy na ból kolana z powodu kontuzji narciarskiej łatwo połączyć upadek jako przyczynę dolegliwości w stawie. Tylko co zrobić, jeśli pacjent zgłasza się z chronicznym bólem, a jednocześnie nie może odnaleźć w pamięci żadnej mechanicznej przyczyny, kontuzji czy upadku? Poszukać przyczyny w jamie brzusznej!

Dla nas, fizjoterapeutów którzy pracują na narządach wewnętrznych nie jest to żadne zaskoczenie, a wręcz książkowy przypadek. Wiele osób odwiedzających nasze gabinety cierpi na przewlekłe bóle barku, szyi, głowy, wybudzenia nocne (w okolicach 1-3 w nocy – wtedy wątroba wykazuje swoją maksymalną aktywność), nietolerancje pokarmowe właśnie w wyniku dysfunkcji pracy wątroby.

Połączenia anatomiczne pomiędzy narządami, więzadłami, powięziami dają nam „ścieżkę” tkankową prowadzącą od punktu „A” wywołującego zaburzenie do punktu „B” manifestującego ból czy dyskomfort. Szukając takiej ścieżki anatomicznej, możemy przejść aż od wątroby przez przeponę, opłucną ścienną, opłucną, więzadła opłucnowo – szyjne (znajdują się z przodu szyi) dając ból właśnie w tej okolicy: dolnego odcinka szyjnego, karku często wraz z promieniowaniem do ramienia, łokcia a nawet dłoni.

Nerw przeponowy, który startuje z odcinka szyjnego (C3-C5) unerwia torebkę Gilsona ale też mięśnie ramienia, przedniej strony szyi oraz mięśnie między łopatkami a kręgosłupem. Wystarczy napięcie jednej ze struktur aby odczuwać chroniczny ból i prowadzić do kompensacji podczas ruchu w całym kompleksie bark, ręka i plecy w rejonie odcinka szyjnego i piersiowego.

Ważną rolę w mechanizmie pojawiania się bólu odgrywa układ nerwowy autonomiczny. Na przykład za ból kręgosłupa zlokalizowany w okolicy międzyłopatkowej (Th 7 – 10) może odpowiadać ograniczenie płynnego ruchu wątroby i brak funkcji przez tzw. odruch wiscero – somatyczny (odruch trzewny). Wątroba unerwiona (autonomicznie) jest przez właśnie ten poziom kręgosłupa. Impuls nerwowy przenoszony przez ten odruch może dawać zmiany czuciowe czy ruchowe w mięśniach, trzewiach, naczyniach krwionośnych czy skórze. Powiązania pomiędzy narządami wewnętrznymi, mięśniami, naczyniami i nerwami powodują, że terapia narządów wewnętrznych powinna być integralną częścią diagnostyki i leczenia wszystkich bóli.

Dysfunkcja jednej struktury zawsze pociąga za sobą konsekwencje w sąsiadujących narządach czy tkankach powodując zmianę napięć i dysfunkcję narządów często oddalonych od siebie. Pomijając narządy wewnętrzne, pozbawiamy się możliwości skutecznej i bardzo szybkiej poprawy zdrowia u pacjentów, którzy nam zaufali.

Dodatkowo techniki wykorzystywane w terapii wbrew ogólnym opiniom nie są skomplikowane i trudne do wykonania. Każda opiera się o wiedzę anatomiczną i delikatną palpację. Jednym z globalnych sposobów czy ból barku jest związany z wątrobą przez wykonanie ogólnego testu uniesienia. W pierwszym kroku przetestuj zakres ruchu i poziom bólu, z którym zgłosił się pacjent.

Kolejno. Ustaw się za pacjentem, pozwól, aby rozluźnił się i delikatnie oparł o Twój tułów (w razie potrzeby umieść poduszkę między Wami). Dłonie ustaw na kształt „łyżki”; przyłóż je po prawej stronie pod krawędzią wątroby. Wykonaj delikatne uniesienie w kierunku dogłowowym i lekko dogrzbietowo – jednocześnie ponownie przetestuj ruchomość w stawie oraz poziom bólu. Jeśli zakres ruchu lub ból zmniejszył się, już wiesz, gdzie należy skierować swoją diagnostykę i uwagę w pierwszej kolejności.


Test uniesienia, możesz wykorzystać jako technikę terapeutyczną. Poproś pacjenta o pogłębiony oddech. Dodając wydech podczas ruchu uniesienia (lub oscylacji), rozluźnisz tkanki otaczające wątrobę, poprawisz krążenie w okolicy, wpłyniesz na ptozę wątroby.

Pamiętajcie, że zanim rozpoczniecie pracę z wątrobą, należy wykonać testy bezpieczeństwa: test Murphy’ego oraz test aorty

Kontynuację tego wpisu możesz zobaczyć na naszym kanale na Youtube!

 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.