Jak zmienia się mózg po urazie więzadła krzyżowego przedniego - ACL?

Jeśli jesteś w grupie pechowców, którzy kiedyś uszkodzili sobie więzadło krzyżowe przednie, na pewno wiesz, jak wiele kłopotów się z tym wiąże i jak dużo czasu potrzeba na pełny powrót do zdrowia. A może jesteś fizjoterapeutą, który przeprowadzając badanie i wywiad kliniczny słyszy często, że nie jest to pierwszy uraz tego typu, bądź od czasu uszkodzenia więzadła pojawiła się lawina innych problemów - dotyczących kręgosłupa, stóp bądź bioder.

 

O ile jeszcze w ubiegłym stuleciu uważano, że więzadła pełnią funkcię jedynie mechaniczną, tak obecnie wiemy, że mają one jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Będący tematem dzisiejszego wpisu ACL, choć oczywiście pozostałe więzadła naszego organizmu również, są bardzo bogato unerwione proprioceptywnie. Oznacza to, że dzięki napięciu poszczególnych więzadeł mózg jest w stanie zorientować się, w jakiej pozycji aktualnie znajduje się każda część naszego ciała i jak się porusza, nawet jeśli wyłączymy pozostałe zmysły. Uszkodzenia więzadłowe sprawiają, że jest on pozbawiony takiej informacji, bądź przez skręcenie stawu i naciągnięcie więzadeł mózg ciągle atakowany jest błędnymi informacjami. Co to w konsekwencji powoduje i jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Badania dowodzą, że jednym ze skutków jest zwiększenie napięcia mięśni grupy kulszowo goleniowej, co działa hamująco na pracę antagonisty, mięśnia czworogłowego uda. Destabilizuje to jeszcze bardziej staw kolanowy pogłębiając dysfunkcję. W całą sytuację z propriocepcją zamieszany jest również nasz mózg. Jeśli zostaje pozbawiony prawidłowych informacji z więzadeł, podejmuje poniekąd słuszną decyzję o większym zaangażowaniu wzroku i układu przedsionkowego w proces kontroli posturalnej. Oznacza to wystąpienie zmian neuroplastycznych, zmieniających w sposób stały pracę mózgu. W przypadku operowanych ACL badania potwierdzają powrót funkcji biomechanicznych, czego nie można jednoznacznie powiedzieć o jego cechach neurofizjologicznych, czyli właśnie zbieraniu informacji proprioceptywnych. Dlatego po urazach typu więzadłowego, a zwłaszcza usunięciu bądź rekonstrukcji więzadła ważne jest wprowadzenie jak najszybciej treningu funkcjonalnego najlepiej z wykorzystaniem właśnie dwóch pozostałych zmysłów zaangażowanych w kontrolę posturalną - układu przedsionkowego i wzroku.

Czy teraz już wiesz,że bez względu na to, czy jesteś właścicielem pechowego więzadła, czy też fizjoterapeutą, dlaczego tak ważny jest rozsądny, przemyślany trening? Zamiast proponowanego często bezmyślnego machania kończyną w powietrzu, ograniczenia się jedynie do fizykoterapii bądź prostych ćwiczeń w trakcie których równie dobrze można myśleć o niebieskich migdałach, koniecznie zmuś swoje szare komórki do podwójnego wysiłku. Zaangażuj jak najwięcej układów swojego ciała, a z pewnością powrót do zdrowia będzie znacznie szybszy i pewniejszy.

 

Pozdrawiam serdecznie, Maciej Duczyński

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.