Twoja blizna a ból kręgosłupa

Czy jest to w ogóle możliwe, by blizna której nabawiłeś się będąc małym dzieckiem, mogła mieć wpływ na dolegliwości bólowe twojego kręgosłupa i funkcjonowanie organizmu? Prawdopodobnie tak!

W listopadzie w gabinecie Projekt Masaż Kleszczowa w dzielnicy Włochy odbyły się Dni Otwarte, podczas których pacjenci mogli przyjrzeć się w jaki sposób pracują fizjoterapeuci oraz jak wygląda nowoczesne podejście do terapii. Ogromne zdziwienie rysowało się na ich twarzach w momencie, gdy pytałem ich o blizny na ciele. Większość z nich szukała świeżych zmian, które  wpadły im w oko przeglądając kolejno ręka za ręką, noga za nogą. Niejednokrotnie spotkałem się z komentarzem typu `…mam jeszcze małą bliznę na głowie/czole, ale to się stało jak miałem mniej niż dziesięć lat, więc to pewnie BEZ ZNACZENIA`. Otóż nie! Blizna, nawet ta stara i niewidoczna zostawia po sobie nie tylko ślad na skórze, ale także w naszym układzie nerwowym. Dysfunkcje receptorów w ich obrębie wpływają na odruchy neurologiczne. Prawdopodobnie nic ci to nie mówi, zatem postaram się dobrze wytłumaczyć.

Dla przykładu, przedstawmy jedną z pacjentek, która posiada bliznę po cesarskim cięciu. Pani skarżyła się na dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, co skutkowało ogólnym złym samopoczuciem i problemamu ze snem. Brzmi jak nic niezwykłego, prawda? Znaczna część społeczeństwa chociaż raz w życiu miała incydent bólowy w tym odcinku i nie zgłaszali się do fizjoterapeutów. Ale co robić w chwili, gdy te dolegliwości się utrzymują i towarzyszą im powyższe objawy?

Pewna część kobiet, z różnych przyczyn ma wykonane cięcie cesarskie.  Raporty donoszą, że w Polsce w 2015 roku było to aż 43% rodzących. Prawie połowa z nich narażona jest na dysfunkcje receptorów w obrębie brzucha i kończyn dolnych. Co zrobić, kiedy rana po zabiegu się zagoi i zostanie spora blizna? Na pewno nie rezygnować z konsultacji z terapeutą, który jest w stanie sprawdzić jak duży wpływ ma powstała blizna na organizm.

Wróćmy do naszej pacjentki. Niewielka aktywność fizyczna w połączeniu z siedzącym trybem pracy już jest wystarczającym przepisem na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ale czy na pewno? Jak się okazało podczas badania znaczna część mięśni była osłabiona, w tym ważne dla stabilizacji mięśnie brzucha. Podczas wykonywanych testów okazało się, że niewielki obszar blizny był wyjątkowo tkliwy dla pacjentki i był on miejscem, które negatywnie wpływało na  pracę większości badanych mięśni. Ale jakie niesie to dla nas informacje?

  1. Dysfunkcja receptorów w obrębie blizny.
  2. Osłabienie mięśni brzucha i wychylenie środka ciężkości.
  3. Dysbalans w obrębie miednicy.
  4. Wzmożone napięcie w obrębie prostowników kręgosłupa.
  5. Ból w odcinku lędźwiowym.Powyższy schemat pokazuje, jak złożony jest proces powstawania bólu w kręgosłupie lędźwiowym. Blizna jest odpowiedzialna za osłabienie struktur mięśniowych, co w konsekwencji wpływa na postawę ciała podczas siedzenia i stania. Wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych spowodowało zaburzenie stabilizacji w danym obszarze i wystąpienie dolegliwości bólowych. Pełna i prawidłowo przeprowadzona diagnostyka jest dużym krokiem w przód do pozbycia się, nie tylko skutków, ale przede wszystkim przyczyny naszych dolegliwości. Natomiast prawidłowo dobrane techniki fizjoterapeutyczne uzupełniają całościowe leczenie.

Nie tylko blizna po cesarskim cięciu może powodować szereg zmian w twoim organizmie. Być może masz jakiś ślad na głowie lub twarzy, wycięty wyrostek czy wyrwanego zęba? Chcesz sprawdzić w jaki sposób wpływa to na twój organizm?

Skonsultuj się ze mną, a wspólnie popracujemy nad twoim zdrowiem i samopoczuciem!

Piotr Baćmaga

 

 

 

Podobne wpisy

9-09-2020

Celny strzał w kolano – skąd ten upiorny dźwięk i jak to naprawić?

24-24-2020

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

6-06-2020

Dołącz do grona świadomych terapeutów! Jest nas już 270.

26-26-2020

Nasz największy i najtrudniejszy projekt. Stań się jego częścią.